Haberler

Instagram IGTV Video Desteği Güncellendi

Instagram IGTV için beklenen güncelleme geldi. Instagram IGTV artık yatay video formatlarını da destekleyecek.

Instagram’ın durdurulamaz düzeye gelen büyüme oranları dikkat çekmeye devam ediyor. Söz konusu platformda sürekli yeni güncellemelerle beraber yeni bir özelliğin öne çıkmaya başladığını görüyoruz. Bu şekilde Instagram için gelen yeniliklerden birisi de Instagram IGTV olmuştu.

YouTube bir cevap niteliğinde karşımıza çıkan Instagram IGTV, yayınlandığı ilk andan itibaren kullanım oranlarını da bir hayli yüksek tutmayı başardı. Bu bölüm, bir nevi video platformu olarak değerlendiriliyor ve bu şekilde kullanılmaya devam ediyor. Instagram’a bağlı bir bölüm olsa da bağımsız olarak da gösterebileceğimiz kısım, çok daha uzun süreli videoların yayınlanmasına da izin veriyordu.

Instagram IGTV Değişiyor

Diğer birçok özellikte olduğu gibi yine bu bölümünde eksik noktaları yok değil. Özellikle video desteği konusunda ciddi sorunların bulunduğunu söylemek lazım. Mesela en büyük sorunlardan birisi, video formatının sadece dik konumda destekleniyor olmasıydı. Dik konumda videoların paylaşımı belli sınırları da beraberinde getiriyordu.

Tıpkı döneminde Instagram videoları için konulan dik konum sınırlamasında olduğu gibi bu kez de Instagram IGTV üzerinde de video konumu değiştirildi.

Dik video konumunun yanında artık yatay format için de destek getirildiği açıklandı. Yatay video formatının desteklenecek olması, bu alanda rekabetin de bir hayli artmasını sağlamış gibi gözüküyor.

Instagram IGTV

Özellikle YouTube ile girilen yarışta Instagram’ın elinin bir hayli güçlenmesini sağlayan bir güncellemeden söz ediyoruz. Güncellemenin daha ne gibi artılar kazandıracağı konusunda ise detayları beklemek gerekiyor.

Kısa süre sonra güncellemenin tüm bölgeler için yayınlanması bekleniyor. Tüm kullanıcılar için yayınlanacak olan yata format desteğinin genel kullanımda sınırları biraz daha genişleteceği kesin. Güncelleme tüm kullanıcılar için yayınlandığı zaman daha detaylı bilgi elde etme şansımız olacak.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı