İnternet

İngiltere: Avrupa’daki Siber Saldırıların Arkasında Türkiye Var

Son zamanlarda gerçekleştirilen ve genel olarak Bakanlık, İstihbarat birimleri gibi kritik yapıların internet sitelerini hedef alan siber saldırıların arkasında, İngiliz uzmanlara göre Türkiye destekli hackerlar var.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve özellikle Yunanistan başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesine yapılan siber saldırılan arkasında görünene göre Türkiye’nin ulusal çıkarlarına katkı sağlamak isteyen hacker grupları olabilir.

İngiliz Güvenlik Uzmanları Hackerların Devlet Destekli Olduklarını Düşünüyorlar

Biri Amerikalı ve ikisi İngiliz olmak üzere 3 kişilik bir heyet tarafından incelenen siber saldırıların kaynağına bakıldığı zaman gayet açık bir şekilde Türk hacker grupları tarafından düzenlendiği görülebiliyor zira belli başlı Türk hacker grupları, Instagram başta olmak üzere çoğu sosyal medya sitesinden bu saldırıları üstleniyorlar.

“Türkiye Destekli Olabilirler”

Genel olarak bakanlıklar ve istihbarat birimlerine yönelik yapılan saldırıları inceleyen heyet, bu saldırıları gerçekleştirenlerin hükümet destekli olabileceklerini düşündüklerini açıkladılar.

Türkiye Kesinlikle Kabul Etmiyor

Her ne kadar saldırıların arkasında net bir ağız ile Türkiye’nin olduğunu söylememiş olsa da heyet, yaptığı açıklamada bu saldırıların net bir biçimde Türkiye’nin çıkarlarını gözeten organizasyonlar tarafından yapıldığından şüphelenildiği için Türkiye Hükümeti’nin desteğinin olabileceğini düşündüklerini söylediler.

İçişleri Bakanlığı ise konu hakkında görüşme taleplerini kabul etmiyor ve bu tarz saldırıların yalnızca Avrupa ülkelerinin başına gelmediğin, Türkiye’nin de sık sık bu saldırılara maruz kaldığını belirtiyor. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı