Haberler
Trend

Huawei Yakında Çin’de Apple’ı Geçebilir

Bugün Çin'de hala Apple, daha yaygın olarak kullansa da bu daha fazla sürmeyecek gibi. Tahminlere göre yakın bir gelecekte Huawei, Apple'ı geçecek.

2020’nin ilk ayında Çin’de Apple hala yeteri kadar popüler olsa da çok yakında Huawei onu geçecek gibi görünüyor. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi verilerine göre 2019’un son ayında iPhone satışları %18 arttı. Bununla birlikte Apple’ın Çin’in yerli markası olan Huawei’e karşı son üstün zamanlarını yaşadığı düşünülüyor.

Huawei, Apple’a Göre Çok Daha Ucuz

Bu durumun en büyük sebebi ise Apple’ın telefonlarının son derece pahalı olması. Huawei ve Xiamoi gibi yerli markalar ise daha geniş fiyat alternatiflerine sahip. Böylece kullanıcılar bütçelerine uygun istedikleri telefonu alabiliyor. Apple’ın son telefonu olan iPhone 11 modeli Çin’de 3.999 Yuana satılıyor. Kısa vadede Apple artışları daha fazla gibi görünse de uzun vadede insanlar sürekli görece pahalı olan Apple ürünlerinden vazgeçecek gibi. Çünkü Huawei çok daha ucuza telefon satışı yapıyor.

Şu an için Çin’de satılan akıllı telefonların %42’si Huawei ve %8’i ise Apple. Huawei telefonlarının yaklaşık %90’ı son derece ucuz ve tercih edilebilir.

ABD, Çin’i Kara Listesine Aldı

Çin’den ithal edilen ürünler ABD kara listesine girdiğinden beri Huawei’in Çin’deki pazarını güçlendirmesini daha çok önem arz ediyor. ABD’nin getirdiği yasaklara göre Huawei artık Play Store, Youtube ve Google Maps gibi Google hizmetlerinden faydalanamayacak.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı