Haberler

Huawei Mobil Servisleri ve Google Uygulamaları Birlikte Çalışabiliyor

2019 Mayıs ayında ABD’nin yaptırımları ile karşı karşıya kalan ve yeni cihazlarda Amerikan menşei uygulamalara yer veremeyecek olan Huawei, her şeye rağmen Google’a sırtını dönmüyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaptırımla karşı karşıya kalan ve “ulusal güvenliği tehdit etmek” suçlamasıyla Google hizmetlerini kullanamayacağı açıklanan Huawei, her şeye rağmen Amerikan menşeili Google’a sırtını çevirmiyor. Edinilen bilgilere göre Huawei, yeni cihazlarda her iki servisin de beraber çalışabileceği bir sistem geliştirdi.

Mayıs ayında alınan yaptırım kararı sonrasında Mate 30 olmak üzere yeni cihazlarında Google servisi hizmeti veremeyecek olan Huawei, kendi mobil servisini oluşturarak rakibine meydan okumuştu. Ayrıca Huawei Mobil Servisleri (HMS) ‘nin test aşamasını başarıyla geçtiği paylaşılmıştı.

Eski Telefonlarda Google ve HMS Bir Arada 

Bugün gelen bilgilere göre Google Servisi kullanılabilen Huawei cihazlarda da HMS bulunabilecek. Böylelikle yalnızca Google sertifikasına sahip olmayan cihazlarla birlikte sertifikalı cihazlarda da HMS kullanmak mümkün hale gelecek. Bu da şirketin eski model telefonlarından Google desteğini kesmeyeceğini ortaya koyuyor.  

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Google mobil servisleri ile HMS’yi entegre ederek çalıştırmak istediği ve bu sayede kullanıcılarına daha yumuşak bir geçiş yaptırmayı planladığı gelen haberler arasında. 

Bilindiği üzere Huawei, HMS üzerinden bir sürü uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kullanıcılar telefonda tıpkı Google uygulamaları gibi tüm işlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı