Haberler
Trend

Huawei Kirin 1020 İşlemcisi Performansı İle Dikkat Çekiyor

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Huawei, geliştirmelere ara vermeden devam ediyor. Yeni amiral gemi işlemci Kirin 1020 ile dikkat çeken şirketten bazı bilgiler sızdırıldı.

Akıllı telefon piyasasına bomba gibi giren ve kısa sürede müthiş satış rakamları elde eden Huawei’nin yeni işlemcisi ile dikkatleri üzerine çekmesi bekleniyor. Kirin 1020 ile adından söz ettirmeyi planlayan şirketin, 5nm üretim teknolojisinden yararlanan işlemciyle rakiplerini geride bırakması mümkün.

5nm Üretim Teknolojisine Sahip İlk İşlemci

Huawei’nin geliştirmelere aralıksız devam ettiği görülürken Kirin 1020 ile bir ilke imza atması bekleniyor. Dünyadaki ilk 5nm üretim teknolojisiyle üretilen işlemci olması beklenen Kirin 1020’nin bu sayede beklentileri karşılayacağı öngörülüyor. Bilindiği üzere üretim teknolojisinde değer aşağı indikçe hem telefonun performansı artıyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. Böylelikle telefondan daha fazla performans alırken şarj tüketimi de minimum seviyede kalıyor.

Huawei’nin ürettiği Kirin 1020’nin 5nm üretim teknolojisine sahip olması beklenirken 2020 yılında Apple A14 Bionic de 5nm üretim teknolojisini kullanacak. Bu bağlamda Huawei’nin rakibini geride bıraktığı görülüyor.  

Peki Hangi Telefonda Kullanılacak?

Çin’den gelen haberlere göre Kirin 1020 ilk olarak Mate 40 ailesinde yer alacak. Huawei bu sayede yeni amiral gemisini parlatmayı ve dünyada söz sahibi olmayı planlıyor. İlerleyen süreçte Kirin 1020 işlemcisiyle alakalı pek çok detayın geleceğini de söylemek mümkün. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı