HaberlerMobil
Trend

Huawei ile Google Arasındaki Son Durum Ne?

Huawei akıllı telefonları için büyük bir tehlike kapıda. Huawei telefonların Google kısıtlaması alması gündem olabilir.

En büyük akıllı telefon üreticileri arasında ilk sıralarda yer alan Huawei, şu sıralar bambaşka bir haberle gündeme gelmeye başladı. Akıllı telefon üreticisinin bu kez gündeme gelmesinin ana nedeni ise Google ile aradaki durum.

Dün itibariyle ortaya çıkan bilgilere göre Amerika’nın Huawei markasına karşı uyguladığı yaptırımlara Google da katılacak. İki firma arasında çok önemli bir kriz yaşandığını görüyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan hemen iki firma arasında yaşanan kriz hakkında bilgi verelim ve yaşanan sorunun detaylarına inelim.

Huawei Bundan Sonra Google Servislerini Kullanamayacak

Her ne kadar en çok satan akıllı telefon markalarından biri olsa da Huawei özellikle Amerika’dan belli başlı yaptırımlar almasıyla gündeme geliyor. Amerika’nın markaya uyguladığı yaptırımlara ve satış yasaklarına karşı Huawei cephesinden de geri adım atılmadığını görüyoruz.

İstenen şartları bir türlü sağlamaması ve casuslukla karşı karşıya kalması, markanın ününün bir hayli kötü etkilenmesine de neden olmuştu. Yaşanan sorunların hemen ardından Amerika yaptırımları biraz daha arttırdı.

Bu kez yaptırımlara doğrudan Google’ın da katıldığını gördük. İddialara göre Google yapılan tüm bu yaptırımlara katılacak ve Huawei akıllı telefonlarında yer alan servislerin kullanımı engellenecek.

Huawei

İddialara göre tüm Huawei akıllı telefonlarında Google hizmetlerinin kullanımı engellenecek. Google’ın hizmetlerinin kullanımının engellenmesi, bu akıllı telefonlarda Play Store, YouTube gibi uygulamaların kullanılmayacağını gösteriyor.

Ayrıca tüm Google servislerinin dışında Android güncellemelerinin de önüne geçileceği bilgisi var. Bu da demek oluyor ki yeni işletim sistemi güncellemeleri konusunda Google’ın Huawei desteği bulunmayacak. Bu konuda firmanın resmi bir açıklaması bulunmuyor. Haliyle konunun nasıl bir sonucu bağlanacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Yeni akıllı telefonlar için değil, tüm modeller için geçerli olacak olan kararın sonuçlarının neler olacağını zamanla göreceğiz. Gerçekten böyle bir karar alınıp alınmayacağı ise merakla bekleniyor. Google’ın böyle bir karara imza atması da Huawei markasının sonunu getirebilir. Bu hamla sonrasında markanın kendi işletim sistemine geçtiğini görebiliriz.      

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı