Haberler

Huawei için Lisans Müjdeleri Gelmeye Başladı

Huawei için yeşil ışık yanıyor. Bazı firmaların lisans başvuruları kabul edilmeye başlandı.

ABD ile yaşadığı krizlerin ardından Huawei’nin ABD şirketleriyle olan bağı kesilmişti. Teknoloji devi ABD genelinde kara listeye alındığı için birçok ABD’li firmanın da kara listesine girmek zorunda kaldı ve iş anlaşmalarının son bulduğunu gördük. Bu durumun en büyük örneği ise Google servislerinde yaşanmıştı. Huawei akıllı telefonlarında Google servislerinin kullanımı son bulmuştu.

Mate 30 akıllı telefonlarında, lisanslı Android işletim sistemi kullanılamadı ve Google servislerine de yer verilemedi. Ardı ardına alınan bu kararların ardından kendi işletim sistemini kullanmaya kadar varan bir sürecin içerisine giren marka için sevindirici haberler de gelmiyor değil. Son olarak geçtiğimiz aylarda lisans başvurusu yapan markaların lisans almaları için kararlar açıklanmaya başlandı.

Huawei ile Lisans Anlaşmaları Başlıyor

İlk olarak markanın istediği ek 90 günlük sürenin yeniden verildiği açıklanmıştı. 90 günlük ek sürenin verilmesinin ardından, Huawei ile çalışmak için lisans başvurusu yapan 300 firmanın yavaş yavaş lisanslarının onaylanmaya başladığı ortaya çıktı.

Huawei

Şimdilik kaç firmanın lisans başvurusunun onaylandığı ya da ne şartlar da onaylandığı kesin değil. Google’ın da bu başvuru yapan firmalar içerisinde olduğu biliniyor. Haliyle Google’ın da lisans alması beklenebilir.

Fakat dediğimiz gibi şu an için kesin bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Hangi firmaların lisans aldığı konusunda açıklamaları beklemek gerekecek. Ayrıca değişen lisans şartları için de yine açıklamaları takip etmek gerekecek.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı