Haberler
Trend

Huawei Google Muadili Uygulamalar İçin Tarih Verdi

ABD’nin yaptırım kararı sonrasında Google hizmetlerini alamayan Huawei kolları sıvamış ve kendi işletim sistemi ile servislerini geliştirmeye başlamıştı. Çinli teknoloji devi, Google muadili uygulamalar için kullanıcılarına tarih verdi.

Google Play hizmetinden yararlanamayacak telefonlar için çalışmalarına devam eden Çinli teknoloji firması Huawei, kullanıcılarına muadil uygulamaların hazır olduğunu açıkladı. ABD’nin ambargosundan ötürü kendi sistemini geliştiren Huawei, yıl sonunda tüm uygulamaların hazır olacağını dile getirdi.

Huawei’nin Hindistan’daki müdürlerinden birisi olan Charles Penge’e bu konuyla alakalı soru sorulması üzerine Peng durum hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Peng, Huawei Mobil Servisleri’nin inşa edildiğini ve Aralık sonunda kullanıma alınacağını paylaştı.

Huawei’nin geliştirdiği uygulamalar özellikle Gmail, Google Haritalar, Google Fotoğraflar ve Chrome’a muadil olacak. Ayrıca Huawei kendi hizmet sistemini kullanacak ve cihazlardaki verilerin güvenilir şekilde depolanmasını sağlayacak.

Aralarında Bir Fark Olmayacak

Huawei’nin Hindistan direktörü Charles Peng’in verdiği bilgiye göre Huawei Mobil Servisleri ile Google Play Hizmetleri arasında kesin bir fark olmayacak. Bunun yanı sıra uygulamalar aynı hızda ve güvenilirlikte kullanıcılara hizmet vermeye devam edecek.

Huawei’nin toplam 1 milyar dolar harcadığı geliştirmeler özellikle Hintli yazılımcılar tarafından yürütülüyor. Ayrıca Huawei geliştirmelere katkı sunacak yazılımları da istihdam etmeye devam ediyor. Yalnızca Çin’de değil, Avrupa’nın pek çok yerinde hizmete girecek uygulamalar Google’a da rakip olacak.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı