Haberler

Huawei, Google Lisanslarını Geri Alabilir

Huawei, Google lisanslarını alabilir. Yeni bir umut ortaya çıktı.

ABD’nin kara listesine girmesinden sonra Huawei için özellikle yazılımsal noktada sorunlar yaşanmaya başladı. Öyle ki Huawei ABD firmalarının da kara listesine girmiş oldu. Bunlardan birisi de Google olmuştu. Teknoloji devi Google’ın servislerinden mahrum kaldı. Bunu ilk olarak akıllı telefonlarda gördük. Mate 30 serisi akıllı telefonlarda Google’ın hiçbir servisi yer almadı.

Durumdan sadece akıllı telefonların da etkilenmeyeceği ortaya çıkmıştı. Bunun yanında tabletler ve diğer tüm ürünler için de benzeri durum geçerli olmuştu. Google servislerinden mahrum kalması, sadece Huawei cephesini etkilemedi. Durumdan Google tarafı da etkilendi. Son gelen haberler ise Google’ın bunun için harekete geçtiği yönünde.

Google Lisans Başvurusunda Bulundu

Kısa süre önce 260 civarında firmanın Huawei ile çalışmak için lisans başvurularında bulunduğu açıklanmıştı. Lisans başvurusu yapan firmaların içerisinde yer alan Google, markanın yeniden Google servislerini kullanmasını sağlayabilir.

Huawei, Google

ABD Ticaret Banaklığı sekreteri Wilbur Ross tarafından da yapılan başvurunun doğrulandığı açıklandı. Şu an için onay sürecine giren lisanların değerlendirilmesi ise Kasım ayı içerisinde yapılacak. Yani 260 marka için Kasım ayı içerisinde lisans alınıp alınamayacağı konusu netlik kazanacak.

Bu markaların içerisinde Google’ın da yer alması Huawei cephesinde şimdiden heyecan uyandırmış durumda. Kararın nasıl olacağı şimdilik merak konusu olarak kaldı. Açıklamaları takip edeceğiz.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı