Mobil

Huawei Bu Kez Facebook Darbesi Aldı

Facebook, Huawei markası iiçin aldığı kararı açıkladı. Facebook bundan sonraki süreçte nasıl davranacak? Huawei yeni bir darbe daha mı aldı? İşte detaylar.

Amerika ile ciddi sorunlar yaşadığı bilinen Huawei, ülkenin kara listesine girmiş durumda. Çin’in en büyük akıllı telefon markası olmasının yanında dünyanın da en büyük akıllı telefon markalarından biri olan Huawei için ilk olarak Android yaptırımları gündeme gelmişti.

Google’ın kara liste açıklamasından sonra okların üzerine çevrildiği markanın satışlarında da düşüş yaşanmaya başlamıştı. Tüm bu gelişmelerden sonra bir yandan markanın kendi işletim sistemini sunması bekleniyor bir yandan da anlaşmaların yeniden yapılması bekleniyordu.

Fakat görünen o ki marka için olumsuz hava kolay kolay kalkmayacak. Bu kez de Facebook tarafından bir açıklama geldi. Facebook’un desteğinin kesildiği açıklandı.

Yeni Huawei Telefonlarda Facebook Olmayacak

Amerika’da alınan karara uyacağını açıklayan Facebook, yeni Huawei akıllı telefonlarda uygulamalarının bulunmayacağını belirtti. Facebook çatısı altında yer alan tüm sosyal medya uygulamaları karara dahil edilmiş oldu. Yani Instagram, WhatsApp ve Facebook için karar geçerli olacak. Her üç uygulamada yeni Huawei akıllı telefon modellerinde yer almayacak.

Markanın yeni akıllı telefonlarında söz konusu uygulamaların yüklü olarak gelmeyeceğinin açıklanması oldukça önemli. Öyle ki söz konusu akıllı telefonlar için sosyal medya uygulamalarının bulunmaması ciddi bir sorun.

Facebook Huawei

Bunun yanında kendi işletim sistemini sunacak olsa bile sosyal medya uygulamalarını dahil etmemesi durumunda akıllı telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşayacak olan Huawei’nin ek bir planı olup olmadığı da bilinmiyor. Alınan kararların nasıl karşılanacağını şu an bilemiyoruz. Öyle ki marka tarafından yapılmış bir açıklama yok.

Bu arada mevcut akıllı telefon kullanıcıları için kullanımların devam edeceğini de belirtelim. Satışta olan mevcut modellerde tüm Facebook uygulamalarının kullanımı devam edecek ve kullanıcılar güncellemeleri de almaya devam edebilecekler.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı