Bilgisayar

Huawei Bilgisayarlar Geri Dönüyor

Huawei bilgisayarları yeniden Microsoft Store üzerinde yerini aldı. Huawei bilgisayarları için uygulanan yaptırımlar kaldırıldı mı? Neden bilgisayarların yeniden listelendiğini görüyoruz? İşte son durum.

Huawei ile ABD arasında tam anlamıyla bir ekonomik savaş söz konusu. Amerika her ne kadar casusluk suçlaması nedeniyle araştırmaların devam ettiğini belirtiyor olsa da Huawei  için yaptırımlar çoktan uygulanmaya başladı.

Kara listeye alınan markanın; Google, ARM, Facebook gibi devlerden darbe aldığını gördük. Bir bir iş ortaklarının kara listesine alınan marka, yazılım devlerinden biri olan Microsoft tarafından da kara listeye alınmıştı.

Bunun neticesinde Microsoft Vitrini üzerinden Huawei bilgisayarlarının kaldırıldığını görmüştük. Bunun nedeni, Windows işletim sisteminin son sürüm güncellemeleri listesinden Huawei cihazlarının kaldırılması olmuştu.

Huawei Microsoft Mağazasına Geri Döndü

İşletim sistemi güncellemelerini alamayacakları için Microsoft tarafından listeden çıkarılan Huawei bilgisayarlarının, kısa süre önce güncelleme alacakları açıklandı. Güncellemenin açıklanmasının ardından yeniden listeye alınan cihazlar, bu kez ise Microsoft Store üzerinde yeniden listelenmeye başladı.

Yani bir nevi cihazlar vitrine geri dönmüş oldu. Şu an için yayınlanan listelere bakacak olursak, MateBook X Pro dışında, MateBook ve MateBook 13 modellerinin satışta olduğu görülüyor. X Pro modelinin satışta olmamasının ana nedeni ise bu modelin stoklarının tükenmiş olarak gösteriliyor olması.

Huawei

Birkaç aydır listelerde yer almayan cihazların, yeniden listelere dönmesi ve Windows güncelleme desteğinin de devam edeceğinin açıklanmasıyla beraber yaptırımların da kaldırılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Tabii ki markaların bu yönde çalışmaları olsa da ABD tarafından verilecek kararın önemi olduğunu da ekleyelim.

Ülke kara listeden çıkış kararı almazsa, Çinli teknoloji devinin mecbur olarak yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını göreceğiz. Muhtemelen bu durumda Microsoft tarafından da yaptırımlar devam etmiş olacak.

Alınacak kararların neler olacağını zaman gösterecek. Fakat gidişat pek iç açıcı değil gibi gözüküyor. En azından akıllı telefon kanadı için bu durum kolay kolay değişmeyecek gibi.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı