Haberler
Trend

Huawei ABD Teknolojilerine Gözdağı Verdi

Amerika’nın ambargo kararı sonrasında çalışmalarına hız veren ve ABD merkezli şirketlerin etkisinden kurtulmak isteyen Huawei, Amerikalı şirketlere gözdağı verildi. Şirketin CEO’su Ren Zhengfei, ABD teknolojisinden kurtulmak için güçlü stratejiler belirlediklerini açıkladı. 

Mayıs ayında Amerika’da alınan ambargo kararı sonucunda bazı telefonlarında Google servislerini kullanamayan Huawei, yeni teknolojiler geliştirmek için kolları sıvadı. Önce kendi işletim sistemi HarmonyOS için çalışmalar yapan Çinli şirketin ardından Huawei Mobil Servisler konusunda geliştirmelere başladığı ve son noktaya geldiği ifade ediliyor. 

Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, CNN’e verdiği röportajda kendi teknolojilerini geliştirmek istediklerini aktarırken 2-3 yıl içerisinde HarmonyOS ile bir “küresel ekosistem” kuracaklarını belirtti. Ayrıca B planını her zaman hazır tuttuklarını ifade eden Zhengfei, ABD’li şirketlerin işbirliğine yanaşmaması halinde gerekeni yapacaklarını aktardı. 

Hedef ABD Merkezli Teknolojilerden Kurtulmak

Şirketin CEO’su Ren Zhengfei, ABD merkezli teknolojilerden kurtulmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirirken Çin ve Japonya kaynaklarını kullanacaklarının altını çizdi. Ayrıca CEO, yabancı ortaklarla tam uyumlu bir şekilde çalışmaya başladıkları an bir daha ABD şirketleriyle iş birliği yapmayı düşünmediklerini de hatırlattı. 

Tüm Amerikan Firmaları Boykot Edilecek

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın imzasını taşıyan yaptırım kararına sert tepki gösteren Huawei, karşılık olarak gelecek yıllarda tüm ABD merkezli firmaları boykot etmeyi planlıyor. 

Şirketin amacı bu sayede kendi bağımsızlığını kazanmak ve ambargoya karşı farkındalık yaratmak. 

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı