Haberler
Trend

HiSilicon Çip Teknolojisinde Sınırların Dışına Çıkıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye çip üreten ve farklı markalarla çalışmayan HiSilicon, sınırların dışına çıkmaya hazırlanıyor. Şirketten gelen haberlere göre HiSilicon ürünleri serbest piyasada yerini alacak.

Çip teknolojisi dendiği zaman akıllara gelen şirketlerden birisi olan HiSilicon, yalnızca Huawei için çip üretiyor ve farklı markalara hizmet vermiyordu. Şirketten gelen haberlere göre artık HiSilicon ürünleri serbest piyasada yerini almaya başlayacak. Kararı alan yönetim kurulu, 2020 yılında pek çok marka için çip üreteceklerini duyurdu. 

Yeni bir şirket olmasına rağmen kısa sürede ivme kat eden Shanghai merkezli HiSilicon’un çip satışı dışında bir görevi de üst kuruluşu olan Huawei’ye çip üretmek olacak. 

Pek Çok Teknoloji Parçasını Üretiyor

Bilindiği üzere HiSilicon, Huawei’nin finansal yatırımıyla kuruldu. Önemli bir şirket olma yolunda ilerleyen HiSilicon’un Kirin işlemcileri ve Balong modemleriyle dikkatleri üzerine çektiği biliniyor. Ayrıca şirket yalnızca işlemci ve modem üretmekle kalmayarak sunucu işlemcileri ve grafik çekirdekleri de imal ediyor. 

HiSilicon’un bu hamlesi Huawei’nin pazara iyice hakim olmak istemesiyle açıklanırken ilerleyen günlerde daha net bilgilerin geleceği düşünülüyor. Eğer HiSilicon dış pazarda başarılı olursa rakiplerini geride bırakacak ve ana markası Huawei ’yi de desteklemiş olacak.Tahmin edildiği gibi Huawei, karşılaştığı ABD ambargosu sonucunda dünyaya yayılmak ve pazara hakim olmak için kolları sıvamıştı.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı