Bilim & Teknoloji

Hindistan İlk Anti-Uydu Sistemi Denemesini Gerçekleştirdi

Hindistan tarafından gerçekleştirilen anti-uydu sistemi denemesinde alçak yörüngede olan bir uydu füzeyle vuruldu.

Hindistan tarafından yapılan anti-uydu sistem denemesinde alçak yörüngede yerleşim gösteren bir uydu füzeler aracılığıyla vuruldu.

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi tarafından gerçekleştirilen canlı televizyon yayınında ülkelerinde çalışan uzmanların dünyanın alçak yörüngesinde seyreden bir uyduyu başarılı bir füze denemesiyle vurduğu açıklandı.

Misyon Şakti” olarak isimlendirilen denemenin ABD, Rusya ve Çin’den sonra bu anti-uydu sistemi kabiliyetine sahip olan ülkeler arasına Hindistan’ın da girdiği ülke başbakanı tarafından belirtildi.

Vurulan Uydu Hindistan’a Ait!

Başbakan Modi, vurulan uzay uydusu hakkında detaylı açıklama yapmazken uzmanlara göre anti-uydu sistemi ile vurulan uydunun muhtemelen bir ay önce uzaya gönderilen Hindistan menşeili bir mini uydu olduğu düşünülüyor.

Bilindiği üzere Çin hükümeti de anti-uydu çalışmaları kapsamında ilk denemesini 2007 yılında yapmış ve bu çalışma dünyanın süper güçleri tarafından oldukça tepki toplamıştı.

Ayrıca ABD ve Rusya devletleri de 1980 yıllarına kadar bu tür çalışmaları gerçekleştirmiş ancak ABD yönetimi tarafından anti-uydu sisteminin yoğun miktarda uzay çöpü yaratma riski olması nedeniyle çalışmalar 1985 yılında sonlandırılmıştı.

Bakalım Hindistan tarafından gerçekleştirilen bu anti-uydu denemelerine dünyanın süper güçleri nasıl bir bakış açısı sergileyecek!

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı