Bilim & Teknoloji

HarmonyOS için Planlar Açıklandı

HarmonyOS işletim sistemi için yeni planlar açıklandı.

Huawei, Android işletim sistemini lisanslı olarak kullanamamasından sonra yeni bir işletim sistemi geliştirmeye başlamıştı. HarmonyOS ismiyle duyurulan yeni işletim sisteminin sadece akıllı telefonlarda kullanılmayacağı ise en dikkat çeken açıklama olmuştu. Hatta bu işletim sisteminin daha çok diğer akıllı ürünler için düşünüldüğü de belirtilmişti.

Bu noktada ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı. Huawei yeni akıllı telefonlarını tanıttı ve HarmonyOS işletim sistemini akıllı televizyonlarında kullanmaya başladı. Firma bundan sonraki süreçte ise yeni işletim sistemi için nasıl bir hedefleri olduğunu açıkladı.

 HarmonyOS Kullanım Alanı Genişletilecek

Bu yönde çalışmalarını hızlandıran Huawei, yeni işletim sistemini ilk 5 içerisine sokmak istediklerini belirtti. Firma tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak HarmonyOS işletim sisteminin dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi olduğunu göreceğiz.

HarmonyOS

Şu an yapılan değerlendirmeye göre Android işletim sistemi %39’luk pay ile ilk sırada yer alıyor. %39’luk bir paya sahip olan işletim sistemini %35 ile Windows izliyor. Bunun hemen arkasında üçüncü sırada yer alan işletim sistemi ise %13.87 ile iOS işletim sistemi olarak açıklandı.

%5.92 ile MacOS sırada ve hemen sonrasında da %0.77 ile Linux işletim sistemi yer alıyor. Huawei’nin hedefinin ise Linux olduğu belirtiliyor. İlk etapta Linux işletim sistemini geçeceklerini açıklayan firma sonrasında macOS serisini hedef alacak.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı