Mobil
Trend

Hangi Android Sürümü Daha Çok Kullanılıyor Belli Oldu

Android işletim sisteminin sürümlerinin genel olarak kullanım oranları sızdırıldı. İşte detaylar..

Bilindiği üzere Google, her ay Android kullanım oranları ile alakalı bilgiler veriyordu. Ancak 7 ay geçmesine rağmen Google’dan henüz bir açıklama gelmiş değil. Edinilen bilgilere göre Google’ın paylaşmadığı Android kullanım oranları sızdırıldı. 

Bundan önce Google pek çok telefon hakkında bilgi verirken Android kullanım oranlarını da kamuoyu ile paylaşmaktan geri durmuyordu. Hem iOS ‘un eline koz vermemek hem de onlarca farklı telefon üreticisinden verileri almakta zorluk yaşanması, Google’ın bir süre istatistikleri açıklamamasına neden oldu. Ancak edinilen bilgilere göre Android kullanım oranları sızdırıldı ve 7 aylık datalar açığa çıktı. 

İşte Android Sürümlerin Kullanım Oranları

2019’un son aylarına girerken hiçbir şekilde resmi olarak bilgi vermeyen bir sitede Android kullanım oranları açıklandı. Buna göre Mayıs ayında Pie sürümünün kullanımı yüzde 10.4 olarak ilan edildi. Aynı zamanda Pie sürümünün Android cihazların yüzde 48’inde bulunduğu kaydedildi. Yine Oreo için yüzde 23, Nougat için yüzde 12, Marshmallow sürümü ise yüzde 8 olarak aktarıldı. 

Bu bilgilerin nasıl edinildiği tam manasıyla bilinmese de bazı iddialar verileri yayınlayan sitenin araştırmalarının bu sonucu ortaya koyduğunu gösteriyor. Dolayısıyla verilerde kesinlik olmadığını en baştan ifade etmek mümkün. Bu arada Eylül ayında yayınlanan iOS 13’ün yüzde 70 kullanım oranı yakaladığını paylaşmalıyız. İlerleyen günlerde Google’ın resmi verileri paylaşması bekleniyor. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı