Zam geldi! Fiyatlar yüzde 68 artış gösterdi, 8 bin 114 TL den başlıyor

Fiyatlarda son bir sene içinde mühim bir yükseliş yaşandı. Yüzde 68 civarına çıkan zam oranlarında en belli edici unsur ise pandemi ile beraber vatandaşların alışkanlıklarının değişme durumu oldu. Satılık ev fiyatları yükseldi. Yazlıklara olan talep durum

Fiyatlarda son bir sene içinde mühim bir yükseliş yaşandı. Yüzde 68 civarına çıkan zam oranlarında en belli edici unsur ise pandemi ile beraber vatandaşların alışkanlıklarının değişme durumu oldu. Satılık ev fiyatları yükseldi. Yazlıklara olan talep durumunun artması da fiyatlara yansımış oldu. Evlerde geçirilen zamanın uzaması ve uzaktan çalışma hayatının yaygınlaşması ile daha geniş, balkonlu yada bahçeli evlere ve yazlık yerlere talep arttı. Artış gösteren talep nedeniyle de ücretler dünyaca ünlü turizm mekanları ile yarışır hale geldi.

Yazlık alanlar içinde ev fiyatları en fazla Datça, Bodrum ve Kaş’ta yükseliş gösterdi. Endeksa’nın bilgilerine göre, Datça’da ev fiyatları son 1 senede yüzde 68 oranında, Kaş ve Bodrum’da ise yüzde 60 oranında yükseliş gösterdi. Datça’da metrekare ücretleri 8 bin 147 TL, Bodrum’da bu fiyat 11 bin 554 lira, Kaş’ta ise 10 bin 230 TL den başlamakta.

screenshot-24.jpg

İdealista bilgilerine göre ise İspanya’nın en ünlü Barselona şehrinde metrekare ücretleri 2 bin 725 euro, bu ücret Fransa’nın Nice şehrinde 3 bin 990 euro, İtalya’da Salerno şehrinde ise 1.659 eurodan başlıyor.

SON 1 SENEDE ARTTI

Datça, doğal harikalıkların yanı sıra çevresinde ki bölgelere göre konut ücretlerinin daha düşük olduğu bir aşan iken, son bir senede ki değer yükselişi ile bölgedeki ortalama maliyetlerle yaklaştı. Bodrum ve Kaş’ta ise yerli halkın ve turistlerin her an gözde tatil alanlarından ve yoğun talep nedeniyle konut fiyatları yükseliş gösteriyor. Alanlarda ortalama şekilde ev ücretleri ise 830 bin 994 TL fiyatlarından başlarken, ev yatırımının geri dönüş zamanı ise 30 sene oldu.

EN AZ GERİ DÖNÜŞ MARMARİS’TE

screenshot-25.jpg

Endeksa bilgilerime göre, satış fiyatlarının yükselmesi, fakat kiraların o kadar çok artış göstermemesi nedeniyle geri dönüş zamanlarının 45 seneye kadar arttığı yazlık bölgeler içinde en az geri dönüş süresi olan alanlar 26 sene ile Marmarisve Kuşadası yer almakta. Marmaris’te ev fiyatları son 1 senede yüzde 39 yükseliş gösterirken, metrekare satış maliyeti 7 bin 107 lira, ortalama konut ücreti 994 bin 980 lira oldu. Alanya’da ise ev fiyatları son 1 senede yüzde 49 artış yaşandı , metrekare satış ücreti 5 bin 33 lira, ortalama ev fiyatı ise 603 bin 960 lira etrafında seyretmekte.