Yüksek Kredi Nasıl Çekilir

Yüksek Kredi Nasıl Çekilir

Kredi, bankaların en önemli gelir kaynaklarından biridir.

Kredi, bankaların en önemli gelir kaynaklarından biridir. Günümüzde insanlar, ihtiyaçlarını giderebilmek için sıklıkla krediye başvururlar. Ancak bankalar, yüksek oranlı kredileri belirli imkanlar dahilinde vermektedir. 

Bankalar kredi vermeden önce geniş çaplı bir araştırma yaparlar. Tüm bunlar bankanın kendisini garantiye alma biçimidir. Araştırma sonuçlarını puan bazında değerlendirir. Bu puanlara göre, kredi miktarı düşürülüp yükseltilir. Bankanın finans görevlisi puanlara göre işlemi tamamlar. 

​​​​​​Bankaların Faiz Durumları

Bankalar kendi içlerindeki mevcut bazı durumlardan dolayı kredi faizlerini değiştirebilirler. Kredi faiz oranı düşükse bankanın karı azalacaktır. Müşterisi yoğun olan bankalar düşük faiz oranı ile düşük kar oranını göze alabiliyor. Müşterisi fazla olduğu için sonuçta kazancı yükseliyor. Bu bankaların ekonomi politikalarından biridir. 

Ancak müşterisi az olan bankalar bu durumu göze alamaz. Zaten az sayıdaki müşteri ile düşük kazanç sağlarken, kredi faizini düşürmek büyük zarar olacaktır. Bu nedenle aynı faiz oranıyla kredi veren bankalardan müşterisi fazla olan daha kolay kredi vermektedir. 

Kredi İmkanları

Bankalar 10 bin TL ve aşağısındaki miktarlarda krediyi kolaylıkla vermektedir. Öyle ki telefondan online olarak bile alınabiliyor. Fakat yüksek miktarda kredi çekmek isterseniz imkanlar yukarılara çekiliyor.

Yüksek miktarda kredi için maaşın yüksek olması gerekirken, ipotekli ihtiyaç kredisi de çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için ev, araba veya arsa kullanılabilir. Kredi ödemesi bittikten sonra mal üzerindeki ipotek de kalkacaktır. Ancak ödemenin gerçekleşmemesi halinde ipotekli mal üzerinden ödeme gerçekleştirilecektir. Bu bankaların kendilerini garantiye almasını sağlar. 

Yüksek kredi imkanının tanınması için, kişinin maaşının aylık kredi ödemesinin iki katı olması gerekir. En uzun vade 36 ay olduğu için aylık ödemeler yüksek tutulmaktadır. Bu şekilde hem müşteri hem de banka mağdur olmadan işlem gerçekleştirilmektedir. 

Eğer maaşınız yüksek değilse malınızı rehin göstererek yüksek miktarda kredi alabilirsiniz. Bunun için genelde otomobil kullanılmaktadır. Bu sistemde otomobilinizin değerinin yarısı kadar kredi çekebilirsiniz. Kredi başvurusu için kimlik, ikametgah, maaş bordrosu ve ruhsat fotokopisi gereklidir. 

Arsa İpotekli Kredi 

Kendinize ait veya bir yakınınızın arsasını ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Alabileceğiniz kredi, arsanın ekspertiz değerinin %75'ine karşılık gelmektedir. Arsanın satış engeli bulunmamalıdır. 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.