Yetkili İsimden Açıklama Geldi! Yağ Fiyatları Yüzde 20 Artabilir!

Yetkili İsimden Açıklama Geldi! Yağ Fiyatları Yüzde 20 Artabilir!

Son dönemde yüksek enflasyonunda etkisiyle ayçiçek yağı fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Vatandaşlar yükselen fiyatlara tepki gösteriyor ancak yetkililer yağ fiyatlarına yüzde 20 zam gelebileceğini ifade ediyor.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den vatandaşları üzecek bir haber geldi. Zaten oldukça yüksek olan ayçiçek yağı fiyatlarının ham madde maliyetinin artmasından dolayı daha da artabileceği belirtildi. Büyükhelvacıgil, Türkiye’de en çok ithal edilen ürünlerin başında yağlı tohumların bulunduğunu belirtti ve bu ürünlerde üretimin artırılması gerektiğini dile getirdi.

unnamed.jpg

Türkiye’de 2.5-3 milyon ton civarında ayçiçek rekoltesine ihtiyaç olduğunu ancak geçtiğimiz yıl sadece 1 milyon 330 bin ton üretim yapıldığını aradaki ihtiyacın giderilmesi içinse ayçiçeğinin ithal edildiğini söyledi.

Büyükhelvacıgil, üretim sorununun yalnızca ülkemizde yaşanmadığını, Ukrayna ve Rusya gibi üreticilerin de kuraklıktan dolayı üretimlerinde yaklaşık yüzde 25 civarında azalma olduğunu, bunun yanında ham madde fiyatlarının da artmasının doğrudan yağ fiyatlarına etki ettiğini dile getirdi. Ham yağın ton başına fiyatının geçtiğimiz senelerde 700 dolar civarında olduğunu ancak bu sene fiyatın 1325 dolara kadar yükseldiğini belirtti.

Yüzde 20’lik Yeni Bir Zam Gelebilir!

Rusya ve Ukrayna’nın iç pazarda dengeyi sağlamak için dışarıya ürün vermemesinin Türkiye pazarını doğrudan etkilediği, Türkiye’de 25 liranın altında olan 5 litre yağ fiyatlarının bugün gelinen noktada 75 liraya dayandığı ifade edildi. Ancak henüz yağ fiyatlarına ham madde fiyatlarında artan maliyetin yansıtılmadığı, bu maliyetlerin de yansıtılması ile birlikte yağ fiyatlarının yüzde 20 oranında zamlanabileceği vurgulandı.

ay-cicek-yagi-alarm.jpg

Fiyat Artışı Bizden Kaynaklı Değil!

Büyükhelvacıgil, yağ fiyatlarının yüksek olması bizden kaynaklanan bir durum değil. Rusya ve Ukrayna’dan ithal edilen yağın ton başına fiyatı 750 dolardan 1325 dolarak kadar yükseldi. Bu maliyetlerin karşılanması için de yağ fiyatlarının artırılması gerekiyor, bu artışı sektör yapmıyor, tamamen dışarıdan alınan ürünlerin maliyetini karşılamak adına yapılan bir fiyat artışı ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.