Yeni Düzenleme: Yetmeyen Emekli Maaşları, Şartları Karşılayanlara Çift Yatacak

Yeni Düzenleme: Yetmeyen Emekli Maaşları, Şartları Karşılayanlara Çift Yatacak

SGK’dan emekli olan vatandaşlar bir süre daha çalışma hayatına devam ederken vefat etme durumlarında varislerine SGK kesiminden yapılacak olan ödemelerde vatandaşların prim yatırış türlerine göre farlılık gösterebiliyor.

SGK’dan emekli olan vatandaşlar bir süre daha çalışma hayatına devam ederken vefat etme durumlarında varislerine SGK kesiminden yapılacak olan ödemelerde vatandaşların prim yatırış türlerine göre farlılık gösterebiliyor. Süreç içerisinde SSK-Bağkur yahut emekli sandığına bağlı olma durumları neticesinde de çift maaş ödemeleri yapılabilecek.

2-002.jpg

İstenen Şartlar

Prim ödeme türlerine göre de değişiklik gösterecek olan bu durum, kişilerin bağkur emeklisi veya SSK’da olmaları gereklidir. Bu hususlar çift maaşın yatırılması ve ödenecek tutarın miktarında çok büyük öneme sahiptir. Dul maaşı alan bireylerin üç maaş alma hakkı bile olabiliyor.

Bu maaşı alma hakkı doğan vatandaşların SSK’lı, Bağkur’lu ya da Emekli sandığına bağlı olması ile ayrı biçimde maaşlarını alma hakkı tanınıyor.

Çift Maaş Vatandaşı Sevindirdi!

Geçim sıkıntısı yaşayan bireyler için bir nebze olsun rahatlama sağlayacak bu düzenleme sayesinde, pandemi sürecinde bireyler derin bir nefes alacak. Asgari ücretin bile altında olan dul maaşı, engelli maaşı gibi gelirler, ne kadar bir fayda sağlıyor gibi görünse de geçim konusunda bireyler halen zorlanıyor.

Yeni Düzenleme Faydalı Olacak Mı?

Emekli maaşı yetmeyenler için yapılan bu yeni düzenleme ile yetersiz maaşları çift maaş olarak sunarak gelir seviyesi arttırılması planlanıyor. Yürürlüğe girecek olan bu düzenleme vatandaşlara ne kadar fayda sağlayabilir? Kalıcı bir düzenleme mi olacak? Çift hatta üç maaş alabilecek olan vatandaşlar için verilen bu müjde niteliğindeki haber vatandaşın yüzünü güldürdü.

Ödemekte zorlanılan faturalar, sürekli kabaran elektrik su faturası… İnsanlar barınma, ısınma gibi ihtiyaçlarını bile yeteri kadar sağlayamazken alım gücü de bununla beraber gittikçe azalıyordu. Yapılacak olan bu düzenlemede en azından şartları sağlayanlar için bir değişiklik olacak.

Hanelerine girecek olan bir ikinci maaş için şimdiden beklemeye başlayan bireylerin  büyük bir çoğunluğu gelecek olan para ile borçlarını kapatmayı planlıyor. Bu düzenleme gibi vatandaşın beklediği daha çok düşünce var. Yapılacak olan asıl düzenlemeler maaşları arttırmak mı yoksa yapılan zamların azaltılması hatta indirime gidilmesi mi doğru olan?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.