Yapay Zeka Hakkında 5 Başarılı Dizi!

Yapay Zeka Hakkında 5 Başarılı Dizi!

Yapay zekaların gün geçtikçe gelişmeye ve günlük yaşamdaki alanlarımıza sirayet etmeye devam ediyor. Bu alan henüz yeni olmasına rağmen büyük bir gelişme içerisinde. Bazı dizilerde yapay zeka konusunu enfes bir şekilde işliyor.

 

Yapay zekaların gün geçtikçe gelişmeye ve günlük yaşamdaki alanlarımıza sirayet etmeye devam ediyor. Bu alan henüz yeni olmasına rağmen büyük bir gelişme içerisinde. Bazı dizilerde yapay zeka konusunu enfes bir şekilde işliyor.

Makine öğrenimi ve robotik gibi gelişen çeşitli teknoloji kollarının konu edildiği yapay zeka dizileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Keza son dönemlerde Amozon ve Netflix gibi platformların dahil olmasıyla birlikte oldukça ilgi artışı gözlemlendi. Geçtiğimiz yıllarda ise birçok distpoik gelecek ve uzay keşifleri temalı yapımların yayınlanmasını bu duruma ek olarak gösterebilmekteyiz.

01.png

Yapay zeka dizileri günümüzde milyonlarca insanın izlediği yapım türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İzleyen bireyleri gelecekte neler olacağına dair çeşitli fikirlerde yaratmasının yanı sıra eşsiz bir atmosfere sahiptirler. Günümüzde bazı dizilerde bu duyguyu oldukça güçlü bir şekilde yaratabilmeyi ve seyirciye aktarabilme başardı. Karşınızda gelmiş geçmiş en iyi yapay zeka temalı diziler:

02.jpg

Altered Carbon

Altered Carbon hemen hemen 300 yıl sonraki dünyanın geleceğini konu ediniyor. Yaşanan bir teknolojik distopyayı konu alıyor. İnsanların ruhlarını ve kişi özelliklerini başka bedenlere aktarım sağlayabildikleri bir dünya bulunuyor. Dizi de oldukça güçlü bir dünya kurulmuş. İlk dakikalardan bu dünyaya dahil olabilmek mümkün. Altered Carbon dizisinde ölüm, bir son olmaktan ziyade insanların seçimine bağlı hale gelmesi olduğunu söyleyebiliriz. Kendini klonlayarak başka bedenlerde yaşayan insanlar, kulağa oldukça tuhaf geliyor.

03.png

Westworld

Westworld günümüzdeki en popüler yapay zeka temalı dizilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Macera ve heyecan arayan bireyler için oldukça doğru bir seçim olacaktır. İnsanlar için özel bir inşa edilmiş eğlence yeri, Westworld’u oluşturmaktadır. Simülasyona katılan insanlar ise ‘’ziyaretçi’’ olarak adlandırılmakta. Westworld senaryo ve dramaturgi noktasında oldukça üst noktada olan bir yapım olduğunu belirmekte fayda var. Görselliğinin yanı sıra oyuncu yönetimi oldukça başarılı.

black3.jpg

Black Mirror

Gelmiş geçmiş en başarılı dizilerden birisi olarak gösterilen Black Mirror eşsiz hikayeleri her bölüm farklı karakterlerle izleyiciye taşıyor. Bambaşka dünyalarının içine dahil olunmasının yanı sıra soluksuz bir şekilde kendini izlettiriyor. Dizideki en dikkat çeken nokta her bölüm farklı bir hikaye, farklı bir yönetmen, farklı bir oyuncu bulunması. Teknoloji ve yapay dünya üzerine parmak basan Black Mirror, Netflix üzerinden izlenebilmekte.

Person of Interest's Sarah Shahi on a Potential Spinoff - TV Insider

Person Of Interest

John Reese oldukça önemli bir eski CIA ajanıdır. Harold Finch adında bir milyoner tarafından kiralanmaktadır. Bu kiralanma ise sanıldığın aksine savaş için değil, yazılım geliştirme içindir. Finch, devlet için oldukça önemli adımları atmak üzeredir. Zeka programı ile gelecek terörist salgılarını engellemekte ve masum olan milyonlarca insanın hayatını kurtarmayı hedeflemektedir. Güçlü atmosfere sahip olan başarılı dizilerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Weird City (2019)​​​​​​​

Weird City

Her bölüm için farklı hikayeleri bünyesinde barındıran Werid City, oldukça tuhaf bir şehirde yaşanan tuhaf olayları konu edinmekte. Bu şehirde yaşayan fakirler ve zenginler, iki gruba ayrılmış durumda. Sanal gerçeklik, insan ilişkileri ulaşım ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda yaşanan değişikler ise eşsiz bir dünyayı gözler önüne koyuyor.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.