Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange Gözaltına Alındı

Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange Gözaltına Alındı

İngiltere'nin en büyük basın yayın organlarından Reuters tarafından verilen bilgilere göre ülkenin başkenti Londra'da Ekvador büyükelçiliğine sığınan Julian Assange gözaltına alındı. Ekvador tarafından verilen sığınma hakkının geri çekilmesi nedeniyle 2012 yılından bugüne bu ülkenin büyükelçiliğinde yaşamını sürdüren Wikileaks kurucusu Julian Assange'in, Londra polisi tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno ise sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı videoda yaptığı açıklamada ülkelerinin bağımsız bir şekilde aldığı bu kararın Julian Assange'nin uluslararası sözleşmeleri ve günlük yaşam protokollerini defalarca ihlal etmesinin ardından gerçekleştiğini vurguladı. Lenin Moreno ifadelerinde ayrıca İngiltere'den Assange'in ölüm cezası ile karşılaşacağı bir ülkeye gönderilmemesi yönünden garanti aldıklarına da yer verdi.

İngiliz Hükümetinden İlk Açıklama

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi. Julian Assange'in kahraman olmadığı ve hiç kimsenin yasaların üzerinde olmadığına vurgu yapan Hunt, gerçekleri yıllardır sakladığına inandıkları Assange'in adalet karşısına çıkarılması için iş birliğinde bulundukları Ekvador Devlet Başkanı'na teşekkür ettiklerini ifade etti.

Rusya: Demokrasiye İnen Darbe!

Wikileaks kurucusu Julian Assange'in gözaltına alınması dünya genelinde büyük yankı buldu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tarafından yapılan açıklamada ise Assange'in gözaltına alınması kararını demokrasiye inen bir darbe olarak gördüklerini belirtti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov tarafından da konu ile ilgili açıklama yapılırken, bu açıklamada Julian Assange'in haklarının ihlal edilmemesini umduklarını ifade etti.

Wikileaks Cephesinden Yapılan Açıklamalar

Julian Assange'nin göz altı kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Wikileaks ise Ekvador hükümetinin Assange'nin sığınma hakkını yasalara aykırı olarak geri çektiğini iddia etti.

Geçtiğimiz hafta Wikileaks tarafından yayınlanan açıklamada ise üst düzey bir Ekvador yetkilisinden sızdırılan bilgilerde Assange'in günler içinde elçilik binasında çıkarılacağı ve gözaltı kararı için İngiltere yetkilileri ile anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.

Wikileaks tarafından yapılan açıklamada Julian Assange için alınan gözaltı kararını Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun kardeşi tarafından oluşturulan offshore hesabını kullandığı iddialarının üstünü kapatabilme girişimi olarak gördüklerini iddia etmişti.

Julian Assange Olayları Nasıl Gelişmişti?

Julian Assange, bilindiği üzere ABD Dışişleri Bakanlığı'nın birçok yazışmasını internet sitesi aracılığıyla dünya kamuoyuna duyurmuş ve yayınlanan bilgiler geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu. 2012 yılından beri İngiltere başkenti Londra'da bulunan Ekvador büyükelçiliğinde yaşamını sürdüren Assange için İngiltere mahkemeleri tarafından 2010 yılında iki kadına tecavüz suçlaması nedeniyle İsveç'e iade edilmesine karar verilmişti.

2012 yılının Haziran ayında İsveç'e iadesi durumunda ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador büyükelçiliğine sığınan Julian Assange için iltica başvurusu Ekvador hükümeti tarafından kabul edilmiş ve kendisine vatandaşlık verilmişti.

İlerleyen dönemde Ekvador hükümetinin 2018 yılının Mart ayında yapılan açıklamada ise sosyal medya üzerinden gönderdiği mesajlarla ülkelerinin uluslararası ilişkilerini zedelediği iddiasıyla Julian Assange'in internet erişimi de yasaklanmıştı.

Julian Assange'in gözaltına alınmasıyla birlikte önümüzde nasıl bir süreç göreceğiz dünya basını gibi bizler de merak ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.