Vale Robot Stan Fransa'da Tam Zamanlı Otopark İşine Başladı

Vale Robot Stan Fransa'da Tam Zamanlı Otopark İşine Başladı

Uzunca bir süredir üzerinde yapılan test aşamalarının ardından Robot Stan ilk işine resmi olarak başladı. Fransa'daki Lyon Havaalanı otoparkında vale olarak tam zamanlı işine başlayan Robot Stan, ilk günlerinde oldukça ilgi çekti.

Bilindiği üzere Stanley Robotics adlı robot üretim ve geliştirme şirketi tarafından uzun süredir vale robot projesine son şekli veriliyordu. Nihayet testlerde sona gelindi ve eksikleri giderilmiş ilk vale robot Lyon Havaalanı tarafından kullanılmaya başlandı. İsteğe göre bu hizmeti kullanmak isteyen araç sürücüleri otoparkta yer alan küçük bir hangar benzeri alana araçlarını bırakırken bu araçlar Robot Stan adlı vale robotlar tarafından alınarak en uygun yere park ediliyor. Haliyle otopark içerisinde boşta park yeri aramak için sürücüler boşa vakit harcamak durumunda kalmıyor.

Vale Robot Stan aslında genel olarak bir forklift işlevini yerine getiren araçlara benziyor. Park edilecek olan araçları lastiklerinden kaldırarak güçlü metal kollarıyla kaldıran vale robotların dikdörtgen kutu görünümünde bir tasarımları mevcut.

Vale Robot Stan İle Otopark Alanı Daha Elverişli Kullanılıyor

Stanley Robotics firması da vale robotlarının insan otopark işçilerine göre en az %50 daha verimli çalıştığını iddia ediyor. Firma tarafından yapılan açıklamada Robot Stan adlı vale robotun göreve başlamasıyla otopark alanına %50 daha fazla araç sığdırılabildiği belirtildi. Bu durumun ise daha küçük ve dar alanlara robotların sorunsuzca araçları yerleştirmeleri ile mümkün olabildiği görülüyor. Vale Robot Stan sadece optimize edilmiş otopark alanı sunmakla kalmıyor park ettikleri her aracın tam olarak nerede olduğunu kayıt edebiliyor.

Robot Stan teknolojik olarak otonom (sürücüsüz) araç teknolojisiyle benzer bir yapıdan geliştirildi. Barındırdıkları birçok sensör ve kamera sayesinde yollarını rahatça bulmakta ve karşılarına çıkan şeylere en doğru ve hızlı biçimde tepki verebilme özellikleri ile yeni işlerinin ilk günlerinde henüz bir sorunla karşılaşmadı.

Fransa'nın Lyon Havaalanı ile Stanley Robotics firmasının anlaşmasına göre vale görevini yapan robotlar havaalanının sadece 6 büyük otoparkının birisinde çalışacaklar. Robot Stan'ın bir gün içinde minimum 200 adet aracı park edip sahibine geri getirecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Vale olarak görev yapan Robot Stan, yakın dönemde diğer Avrupa ülkelerinde de otopark işletmeciliğinde görev alabilir. Robot teknolojisinin hızlı ve doğru gelişimi elbette iş yükünü büyük ölçüde azaltacak gibi görünüyor ancak bu teknolojinin yaygınlaşması ile birçok alanda işsizlik sorunu oluşturup oluşturmayacağı kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam edecek. Bu teknolojinin sonuçlarını önümüzdeki yıllarda bariz bir şekilde görebileceğimizi düşünüyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.