Ucuz Akıllı Televizyonlar Kullanıcı Verilerini Alıyor Olabilir

Ucuz Akıllı Televizyonlar Kullanıcı Verilerini Alıyor Olabilir

Yapılan bir araştırmaya göre ucuz akıllı TV’ler kullanıcıların kişisel bilgilerini tehlikeye atıyor. Yayımlanan raporda kullanıcı verilerinin TV’ler üzerinden toplandığı ve ticari amaçlarla satıldığı ifade edildi. 

Dünyada yüzlerce farklı teknoloji şirketi akıllı TV üretiyor. Bu durum kullanıcıların seçim yapmasını zorlaştırırken genellikle TV almak isteyenlere uygun fiyatlı cihazlara yöneliyorlar. Ancak Amerika’daki bir araştırma uygun fiyatlı akıllı TV’lerin kullanıcılar açısından risk teşkil ettiğini ortaya koydu. 

Verilerini Sat Ucuza Al

Araştırmaya göre akıllı TV fiyatları bazı modellerde akıllı olmayan seçeneklere göre daha ucuz olabiliyor. Tabii ki bunun sebebi de kullanıcıların verilerinin izinsiz olarak kullanılması ve ticari amaçlarla pazarlanması olacak gösteriliyor. Yani güvenilir olmayan bazı teknoloji şirketleri uygun fiyatlı akıllı TV’ler üzerinden kullanıcı verilerini topluyor ve bu verileri büyük şirketlere satıyor. 

Reklam verenler için değerli olan bu bilgiler sektörde kullanılıyor ve kişilerin yönelimleri ortaya konuluyor. Tabii ki tüketicilere dikkatli olmaları ve verilerinin izinsiz kullanılmasına müsaade etmemeleri tavsiye ediliyor. 

Privacy PC yazarı David Balaban, uygun fiyatlarla akıllı TV satın alanların büyük bir kısmının veri toplanmasını kabul ettiğini dile getiriyor. Ayrıca izleyicilerin büyük bir bölümünün bu durumu umursamadığını aktaran Balaban, hatta bazı kullanıcıların verilerin alınmasından memnuniyet duyduğunu sözlerine ekliyor. 

Amerika’da çok yaygın olan kişisel bilgilerin alınmasıyla alakalı kullanıcılara dikkatli olunması noktasında uzmanların uyarı yaptığını söylemek mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.