Türkiye’nin Ürettiği İlk Yerli Motor İçin İşlem Tamam

Türkiye’nin Ürettiği İlk Yerli Motor İçin İşlem Tamam

TUSAŞ’a bağlı Motor Sanayi A.Ş. tarafından bir süredir Eskişehir fabrikasında geliştirildiği bilinen ve ilk aşamada 40 adet üretilen, 170 beygir gibi oldukça güçlü bir motor olan ilk yerli motor TEI-PD170, bugün yapılan törenin ardından Türkiye Havacılık Uzay Sanayi Şirketine kullanıma hazır bir şekilde teslim edildi.

Türk firmalarının ürettiği teknoloji ve Türk savunma sanayi açısından tam anlamı ile bir dönemeç olan yerli motor üretimi süreci, Türk mühendislerinin üstün gayretleri ve emekleri ile üretilen TEI–PD170 ile ilk meyvelerini vermiş durumda. Şu an için yapılan planlamalara göre son yıllarda Türk Savunma Sanayi için oldukça kritik bir önem teşkil eden İnsansız Hava Aracı ve Silahlı İnsansız Hava Aracında kullanılması planlanmakta olan TEI-PD170 motoru, ileri yıllarda geliştirilen ve değişen teknolojilere bağlı olarak insansız hava araçlarının yanı sıra, savunma sanayinden farklı sektörlerde de kullanıma farklı değişiklikler ile sunulabilir.

Türk ağır sanayisi için bütün taşları yerinden oynatma potansiyeline sahip olan bu motorun yanı sıra yine Türkiye Havacılık Uzay Sanayi Şirketine bağlı olarak faaliyet gösteren Motor Sanayi A.Ş.’de hali hazırda üretilmekte olan TS1400 turboşaft motorun da bugüne dek yapılmış olan bütün test aşamalarını başarıyla geçtiği ve yıl içinde teslim edileceği söyleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.