Türkiye’de Bir İlk! Erken Emeklilik Artık Hayal Değil, Sadece Üç Yıl Yeterli Olacak…

Türkiye’de Bir İlk! Erken Emeklilik Artık Hayal Değil, Sadece Üç Yıl Yeterli Olacak…

Pek çok kişi yaşa takılmadan erkenden emekli olmak istiyor. Bunun belli şartları var, prim ödemelerinin bir an önce tamamlanması durumunda vatandaşlar daha erken emekli olmak için bir fırsattan yararlanabiliyor. Bu fırsatlardan bir tanesi de 5 yıla k

Pek çok kişi yaşa takılmadan erkenden emekli olmak istiyor. Bunun belli şartları var, prim ödemelerinin bir an önce tamamlanması durumunda vatandaşlar daha erken emekli olmak için bir fırsattan yararlanabiliyor. Bu fırsatlardan bir tanesi de 5 yıla kadar yıpranma payından yararlanarak erken emekli olabilmek. Yıpratıcı ve ağır işlerde çalışan işçi ve memurlara ilave prim hakları verileceği müjdelendi. Yaş unsuruna takılmadan erken emekli olmak için 2020 yılında mevcut olan durumlarda farklılık gösteren koşullara bakılarak erken emeklilik hakkı elde edilebilecek. Erken emeklilik için hayal kuran pek çok vatandaşın gözü yeni gelişmelerde.

2-001.jpg

Yaş Engeline Takılmadan Nasıl Emekli Olunur?

Bakıma muhtaç durumdaki vatandaşlar daha erken emeklilik hakkına sahip. 2008 senesinden sonra yürürlüğe giren bir düzenleme ile 1000 prim gün ödemesiyle birlikte annelere 1250 prim ödeme hakkı verildi. 1250 günlük bu fırsat ile daha erken emekli olma hakkı edenler arasında %60 oranları ile iş gücü kaybı gözlenirse malulen emeklilik hakkı doğacak. 10 yıl boyunca sigortalı şekilde çalışan 1200 gün prim ödemesi ile beraber en az %60 oranı ile iş gücünü kaybeden vatandaşların malulen emekli olma durumunu elde etmek için başvuruda bulunması gerekiyor. İlk defa 1 Ekim 2008 tarihi ile birlikte sigortalı olarak iş hayatına başlayan engellilerde çalışma güçlerinde oluşan bazı kayıp oranlarına bağlı olarak emeklilik hakkı verilmeye başlandı.

Malulen Emekli Olabilmek İçin 10 yıl Sigorta Şartı Var

İş güçlerinde meydana gelen %60’lık oranlardan dolayı vatandaşlar yaşa takılmadan malulen emekli olmak için hak kazanacak. 10 yıl sigortalı çalışma unsuruna ek olarak 1800 gün prim ödemesinde bulunan ve %60 oranları ile birlikte iş gücü kaybı olan vatandaşlara emeklilik hakkı verilecek. Engelli maaşı ve malulen emeklilik türleri sıklıkla karıştırılıyor olsa da malulen emekli olmaya hak kazanabilmek için vatandaşların iş geçmişlerinde iş gücü kaybının meydana gelmesi ve %60 oranlarıyla gerçekleşmesi gerekiyor. Sigortalı yaşamdan öncesinde doğuştan veya sonradan kazanılan engellerin bu gruba dâhil olmadığını da söylemekte fayda var.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.