Sosyal Medyanın Medyum Dolandırıcıları! ‘4 Bin Liraya Kaynana Dili Bağlama’

Sosyal Medyanın Medyum Dolandırıcıları! ‘4 Bin Liraya Kaynana Dili Bağlama’

Sosyal medyada vatandaşları dolandıran yeni bir yöntem daha deşifre edildi. Kendilerini medyum olarak tanıtan kişiler vatandaşları dolandırmak için türlü türlü yalanlar söyleyeme devam ediyorlar.

Koronavirüs salgınından dolayı vatandaşlar yüz yüze görüşme imkanı bulamadığı medyumlarla sosyal medya üzerinden görüşmeye devam ediyor, lakin bu durum sahte medyumların bir anda ortaya çıkmasına neden oldu. Sahte medyumlar vatandaşları dolandırabilmek için isimlerinin önüne ‘astrolog’ gibi unvanları ekleyerek, ‘kısmet açma, 15 günde aşık etme, soğutma’ gibi konularda vatandaşlara yardımcı olduğunu iddia ediyor. Sahte medyumların işlemler karşılığında istediği ücret ise bin 200 TL – 4 bin TL arasında değişiyor. Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri de sosyal medyanın dolandırıcı medyumlarını ortaya çıkarmak için kendisine medyum olarak tanıtan H.A. ve N.Ö. ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asi-7-14009341-o.jpg

Bin 200 TL Karşılığında Ceylan Derisi’ne Okuma

Muhabir, medyum N.Ö.’yü arayarak bağlama büyüsü istediğini söyledi. Bunun üzerine medyum N.Ö., isim ve fotoğraf istedi, işlemin 7 gün süreceğini, isimleri ve fotoğrafları ceylan derisine okuduktan sonra gömeceğini dile getirdi, tüm bu işlemlerinin tutarının ise bin 200 TL olduğunu ifade etti. Bu işlemin yüzde 100 garantili olduğunu, bağlanan kişinin bir daha asla ayrılamayacağını belirtti. Muhabirin ısrarı üzerine N.Ö. fiyatı 1000 TL’ye çekti.

4 Bin TL’ye Kaynana Dili Bağlama

Muhabir bir başka medyumu arayarak evliliğinde problemler olduğunu, problemin kaynağının kaynanası olduğunu ‘dil bağlama’ işlemi yaptırmak istediğini ifade etti. Medyum H.A., muhabirden kaynanasının ismini ve fotoğrafını istedi, işlemin ücretinin ise 4 bin TL olduğunu söyledi. Muhabir fiyatta pazarlık yapmak istediğinde ise malzemelerin çok pahalı olduğunu belirterek, muhabire sert bir tepki gösterdi.

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asi-4-14009341-o.jpg

Astrolog Vatandaşları Uyardı

Astrolog Aygül Aydın, bu konuda tüm vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sosyal medya üzerinden medyumluğun bir suç olduğunu belirten Aydın, hiç kimsenin gelecekten haber verme imkanı olmadığını, bu tarz kişilere vatandaşların kesinlikle itibar etmemesi gerektiğini dile getirdi. Vatandaşları dolandıran sahte medyumların denetlenmesi gerektiğini söyleyen Aydın, ‘21. yüzyıldayız bu tarz söylemlere inanmayalım’ dedi.

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asi-2-14009341-o.jpgsosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asi-5-14009341-o.jpg

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asi-6-14009341-o.jpg

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.