Simyacıların Hayali Gerçek Oluyor: Selçuk Üniversitesi Bakteri İle Altın Üretti

Simyacıların Hayali Gerçek Oluyor: Selçuk Üniversitesi Bakteri İle Altın Üretti

Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi’ne bağlı olarak üniversitenin teknokent bölümünde faaliyet göstermekte olan bir Ar-Ge firması, 4 ay süren bir çalışmanın ardından kimyasal atıklardan altın üretmeyi başardıklarını açıkladı. Türkiye’de bir ilk olduklarını açıklayan ekip, bu olay ile literatüre girdiklerini de söyledi.

Yüzde 99 Oranında Saf Altın Elde Ettiler

Cupriavidus metallidurans bakterisi hakkında çalışmalar yapan ve bu bakterinin ağır kimyasallarda doğal olarak bulunan altın klorür ve diğer başka metabolitleri de kullandığını ve bunları altına çevirdiklerini öğrendikten sonra çalışmalara başlayan firma, 4 ay süren ağır bir çalışmanın ardından ise elde ettikleri ürünün -yüzde 99 gibi oldukça yüksek bir saflıkta- altın olduğunu açıkladı.

“ABD’de Çalışmalar Vardı, Türkiye’de İlk Biziz”

Geçtiğimiz senelerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de kendilerinin yaptığı çalışmalara benzer çalışmalar olduğunu söyleyen firma, Türkiye’de ise böyle bir olayı yani kimyasal atıklardan altın elde etme çalışmalarını ilk kez kendilerinin yaptıklarını söyledi.

Şu an Konya Selçuk Üniversitesi Teknokent’te çalışmalarına devam eden firma, ülkemizde tonlarca bulunan kimyasal atıklara karşı kullanmış olduğu cupriavidus metallidurans bakterisi ile bilim tarihinde oldukça ciddi bir dönemeçi geçmiş gibi duruyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.