SGK Girişi Olanlara Dikkat! 864 TL Nakit Para!

SGK Girişi Olanlara Dikkat! 864 TL Nakit Para!

Korona virüs salgınından kaynaklı olarak destekler sağlanmaya devam ediyor. 2021 Maaşı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılacak olan incelemelerde %40 engel oranlarına sahip olan kişilere maddi destek verilecek.

 

Korona virüs salgınından kaynaklı olarak destekler sağlanmaya devam ediyor. 2021 Maaşı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılacak olan incelemelerde %40 engel oranlarına sahip olan kişilere maddi destek verilecek.

Korona virüs salgını sadece sağlık alanında tahribat yaratmayarak ekonomik anlamda da tahribat yarattığını söyleyebilmek mümkün. Milyonlarca insan bu salgından kaynaklı olarak ekonomik zorluklar yaşadı. Global markalarda dahil olmak üzere birçok şirket küçülmeye doğru yol aldı. Devlet ise ekonomik zorlukta olan bireylere çeşitli destekler sağlamaya devam ediyor. Birçok noktada sağlanan destekler sayesinde ihtiyaç sahiplerinin gereklikleri yerine getirilmesi hedefleniyor.

turk-lirasi.jpg

Maddi destek sağlayan hamlelerden birisi de SGK girişi olan ve %40 engel oranına sahip olan bireylere destek sağlanıyor. Sosyal güvenlik kurumları tarafından sağlanacak olan bu destek sayesinde ihtiyaç sahiplerinin gereklikleri yerine getirilecek. 18 yaşını asmış olan engelli vatandaşlara sağlanan bu destek oldukça faydalı.

2021 Engelli Aylığı​​​​​​​

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından kabul edilen bu yasa tasarısıyla birlikte yürürlüğe giren engelli vatandaşlar, ihtiyaç olan vatandaşlara verilen destek, zamlı olacak. Ocak ayıyla birlikte yapılacak ödemelere bir miktar zam geleceği biliniyor. Evde bakımı yapılan yaşlılar ve engelli vatandaşlara ödeneceğini unutmamakta fayda var.​​​​​​​

2021 engelli aylığının ne kadar olacağı ise birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Yapılan açıklamalara göre engel oranı %40 ila %70 arasında olan bireylerin maaşı 537 liradan, 657 liraya çıkıyor. %70 üzeri olan engelli bireylerin maaşı da 1.024 TL’ye çıkacağı biliniyor.

776592.jpg​​​​​​​

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

 Engelli maaşı adından anlaşılacağı üzere, engelli olan bireylere sağlanan ekonomik destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli maaşı alabilmek için engelli birisi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde engelli maaşın alınması mümkün değildir. Genel olarak engelli maşı almak için aşağıdaki kriterlere ihtiyaç vardır:

 • Alınmış olan engelli raporunun en az %40 olması
 • Kanun noktasında kendisine bakma yükümlüğü olan vatandaşlar
 • SGK kurumlarından herhangi bir gelir sağlanmayanlar
 • Nafakası olmayan ve bağlanmasına imkanı olmayanlar
 • 18 yaşını doldurmayan engelli yakını olunması
 • Gelir düzeyleri muhtaçlık sınırı altında olunması

Genel olarak engelli maaşların alınması için gerekli ihtiyaçlar bu şekildedir. Bu gerekliklerin resmi mevkiler tarafından da doğrulanıyor olması son derece önemlidir. Yaşadığınız bölgede Sosyal ve Yardımlaşma kurumları üzerinden net ve nihai bilgi alınabilir. Çünkü dönem, dönem gereklikler değişebilmektedir. Genel olarak engelli maaşı alma başvurusunun sağlanmasında ihtiyaç olan belgeler bu şekildedir:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği fotokopisi
 • Dilekçe
 • Gelir olmadığı belgesi
 • Mal bildirimi
 • Nüfus kayıt belgesi

Genel olarak engelli maaşı alınması için ihtiyaç olan belgeler bu şekildedir. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi duruma ve koşula göre değişen ihtiyaçlar olabilir. Bundan kaynaklı olarak resmi mevkilerde belge teyiti yapmanız önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.