Haberler
Trend

Qualcomm ile Huawei Anlaşabilir

Qualcomm ile Huawei işlemci üretimi konusunda yeni dönemde önemli bir anlaşmaya imza atabilir. Huawei işlemcisini Qualcomm mu üretecek?

Huawei’ye verilen 120 günlük ek süre için geri sayım işliyor ve 15 Eylül itibariyle markanın TSMC ile çalışması bitecek. Bu durumda markanın yeni akıllı telefonlarının içerisinde Kirin işlemcisi olmayacak.

Kirin işlemcisinin bulunacağı akıllı telefonlar için Mate 20 modelinin son model olduğu zaten söylenmişti. Kirin 1020 bu seri için son işlemci olacak ama ya sonrasında ne olacak? Sonrasında ne olacağı konusunda yeni tahminler ortaya atılmaya başlandı.

Qualcomm, İşlemci Konusunda Huawei ile Çalışmak için İzin Alabilir

Bundan sonraki süreçte firmaların Huawei ile çalışması için ABD yönetiminden izin alması gerekiyor. Kirin işlemcilerinin son bulmasıyla beraber ise Qualcoom’un harekete geçeceği söylendi. Huawei’nin alternatif olarak çalışabileceği bir marka olan Qualcoom, ABD yönetimine gidecek ve firma ile çalışabilmek için izin isteyecek.

Eğer gerekli olan izinler ABD’den alınacak olursa ve Huawei başka bir seçenek bulamayacak olursa, Qualcoom rakip olarak gözükmesine rağmen iki firma beraber çalışabilecek. Bir nevi diğer Android akıllı telefonlarda olduğu gibi Huawei bu sefer Qualcoom’un eline kalmış olacak.

Bir yandan MediaTek ile anlaşmalar yaptığı iddia edilen Huawei’nin, bundan sonraki süreçte işlemci sorununu çözmesi çok önemli. Eğer işlemci sorunu ortadan kaldırılamazsa telefonlarda ciddi kayıp yaşanabilir. Performans sorunu yaşanmayacak telefonlar için özel işlemci üretilmesi lazım.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu