Nokia'dan Çin'e Sızdırılan Kişisel Veri Skandalı İçin Açıklama Geldi

Nokia'dan Çin'e Sızdırılan Kişisel Veri Skandalı İçin Açıklama Geldi

Önceki gün yayınladığımız bir haberde HMD Global bünyesine katıldıktan sonra Android platformunu kullanan akıllı telefon modelleri ile adeta küllerinden doğan Nokia ilgili bir skandaldan bahsetmiştik. Gelen tepkilere kayıtsız kalamayan Nokia, konu ile ilgili bir açıklama yapma zorunluluğu duydu.

Çin'in devlet destekli bir internet bilgi platformuna Nokia modellerinden bazılarının kullanıcı verilerini izinsiz olarak göndermesi ile gelen tepkilerle güven kaybı yaşayan HMD Global, konu ile ilgili açıklama yaptı.

Özellikle Nokia 7 Plus modelini kullanan kullanıcıları ilgilendiren bu skandal detaylı olarak incelendiğinde çok masum bir olay olmadığı gözler önüne serildi. İzinsiz yapılan veri transferinde Nokia 7 Plus modeline sahip olan kişilerin cihazlarının ekranını veya kilitlerini her açtıklarında seri numaraları dahil olmak üzere GPS verilerine kadar birçok önemli bilgi China Telecom tarafından yönetilen bir siteye aktarıldığı tespit edilmişti. Skandal veri gizliliği ihlali kısa süre içinde geniş bir kitleye yayılınca HMD Global firmasına karşı tepkiler daha da alevlendi. Daha fazla direnemeyen firma tarafından soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına resmi bir açıklama yayınlandı.

HMD Global'den Yapılan Veri İhlali Konusunda İlk Açıklama!

HMD Global skandal veri ihlali konusunda kamuoyunu bilgilendiren açıklama yayınladı.

Nokia'nın üretici firması olan HMD Global tarafından yapılan açıklamada söz konusu veri transferinde hiçbir kişisel bilginin paylaşılmadığının garanti edildiği ifade edildi. Durumun defalarca ve detaylı bir şekilde incelendiğinde adı verilmeyen başka bir ülkeye yönelik cihaz aktivasyon istemcisinde yaşanan bir hata nedeniyle Nokia 7 Plus modellerine bir grup yazılım paketi eklendiği keşfedilirken bu yazılım paketinin aktivasyon verilerini başka sunucuya gönderdiğinin tespit edildiği belirtildi. Hatalı olarak farklı sunucuya gönderilen verilerin kullanılmadığının altını çizen HMD Global, söz konusu hatayı 2019 Şubat ayı itibariyle giderdiklerini ve etkilenen bütün cihazlar için gerekli güncellemelerin yayınlandığını ifade etti.

Yapılan açıklamaların devamında ise HMD Global firmasının tüketici mahremiyetini ve güvenliğini ciddiye almaya sürekli olarak devam edeceğine vurgu yapıldı.

Nokia 7 Plus Cihazlarınızı Güncelleyin!

Nokia'nın geliştirici firması tarafından yapılan açıklama sonrası Nokia 7 Plus modelini kullanan kullanıcıların otomatik güncelleme kapalı olan cihazlarını güncellemeleri öneriliyor.

Nokia 7 Plus kullanıcılarının cihazlarında güncellemeleri kontrol etmeleri önerilir.

Diğer yandan bu modele sahip olan kullanıcılar güncellemeleri otomatik olarak alıyor dahi olsalar cihazlarında yeni bir güncelleme olup olmadığını manuel olarak kontrol etmeleri güvenlik açısından yüksek önem arzetmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.