Haberler

NASA, Elon Musk İle Rusya’ya Olan Bağımlılığı Bitirecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak uzayda lojistik hizmetleri verme amacı ile kurulmuş olan SpaceX’in teknolojisinin geldiği nokta ile NASA, artık Rusya’ya bağımlı olmayacak.

Yörüngede bulunmakta olan ve uzay çalışmaları adına oldukça kritik bir öneme sahip olan Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda faaliyet gösteren bilim insanlarının buraya ulaştırılması ve dünyaya geri döndürülmesi operasyonlarında Rusya’nın Soyuz roketinden başka bir çaresi olmayan NASA, Elon Musk’ın teknolojileri ile bu bağımlılığı da aşacak.

Spacex’in İki Astronotu Bahar Aylarında Uzayda

Elon Musk tarafından çok büyük bir istekle sürdürülen ve başarıya ulaşmasına kesin gözle bakılan projeye göre SpaceX’e bağlı olarak faaliyet gösteren iki mühendis Bob Behnken ve Doug Hurley, gerekli astronot eğitimlerini başarı ile bitirmelerinin ardından bahar aylarında SpaceX’in kendi teknolojileri ile uzaya gönderilecek. Görevin başarıya ulaşması durumunda Rusya’ya olan bağımlılığın sıfıra ineceği proje Elon Musk kadar NASA için de çok ciddi anlama sahip.

Bob Behnken Ve Doug Hurley Ticari Uzay Aracı Kullanan İlk İnsanlar Olacaklar

2018 yılında SpaceX tarafından belirlenmiş olan 9 kişilik aday listesinden NASA tarafından seçilmiş olan Bob Behnken ve Doug Hurley, verilen eğitimlerin ardından Crew Dragon ile uzaya çıkacak olan iki kişi olarak seçildi. Ayrıca bu ikili ticari uzay aracı kullanan ilk insanlar olarak da tarihe geçecek.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu