Microsoft 2030'a Kadar Karbon Ayak İzini Azaltmayı Planlıyor

Microsoft 2030'a Kadar Karbon Ayak İzini Azaltmayı Planlıyor

Microsoft, önümüzdeki on yılda karbon salınımını azaltmaya ve temiz teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak için 1 milyar dolar yatırım yapmaya söz vererek karbon ayak izini ortadan kaldırmak için iddialı bir taahhütte bulundu.

Teknoloji devi Microsoft 2030 yılına kadar yaydığından daha az karbon salınımı yapmak konusunda söz verdi. Microsoft'un Başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada," Dünyanın net sıfıra ulaşması gerekecek olsa da, daha hızlı hareket etmeyi ve daha ileri gitmeyi göze alabilenler bunu yapmalıdır." dedi.

Microsoft'un planı, hem kendi operasyonlarında hem de tedarik zinciri boyunca, bu yıl yaklaşık 16 milyon metrik ton olarak tahmin edilen Karbon emisyonlarını yarıdan fazla azaltmak. Başkan Smith "Bunu kısmen iç karbon ücretimizi genişleterek finanse edeceğiz" diye ekledi. Microsoft'un tüm iş birimlerinin emisyonlarına göre ödediği metrik ton başına 15 dolarlık vergiye sahip.

Microsoft'tan İklim İnovasyon Fonu

2012 yılında kurulan ve geçen yıl neredeyse iki katına çıkan ücret, üretim, iş seyahati ve elektrik müşterilerinin ürünlerinde kullanabileceği faaliyetlerden kaynaklanan dolaylı emisyonları içerecek şekilde genişletilecek. Doğrudan emisyonlarını azaltmaya yönelik önlemler arasında, elektrik tüketiminin %100'ünü 2025'e kadar dengelemek için yeterli yenilenebilir enerji satın almak ve 2030 yılına kadar sadece elektrikli araçlar kullanmak yer alıyor. Ayrıca karbon azaltma teknolojileri geliştirmek için 1 milyar dolarlık bir "iklim inovasyon fonu" kuracak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.