“Mesleki Yeterlilik belgesi” ikinci el cep telefonu tamirinde zorunlu hale getirildi

“Mesleki Yeterlilik belgesi” ikinci el cep telefonu tamirinde zorunlu hale getirildi

İkinci el cep telefonlarının satışa hazırlanmasından önce tamiri ve bakımı yapan iş yerlerindeki çalışanlar, Mesleki Yeterli belgesine sahip olmaları zorunlu oldu.

İkinci el cep telefonlarının satışa hazırlanmasından önce tamiri ve bakımı yapan iş yerlerindeki çalışanlar, Mesleki Yeterli belgesine sahip olmaları zorunlu oldu. İş yerinden çalışanlar cihazları tamirle  bakımını yapanları belge alması zorunluğu ve de cihazların ehil kişilerce onarılması hedefleniyor.

 (TSE)  kullanılmış cep telefonlarının sertifikalandırılması, ve yenilen dirilmesi satışa çıkartılması   standart getirmesi ardından,  (MYK) ikinci el  telefonlarının tamiri ve bakımı hakkında bir  düzenleme yaptı.

screenshot-43.jpg

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda meslekler standart, çalışanlar da mesleki yeterlilik kazandırma sürdüren MYK, ikinci el telefonlarının satışa hazırlanması öncesi tamir ve bakımını yapan iş yerlerindeki çalışanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu oldu.

EN AZ 7  TEKNİK ELEMAN BULUNACAK

screenshot-44.jpg

Yapılan bu düzenleme de,  iş yerlerinde  elektronik-haberleşme dalında diploması olanlar  yada  ustalık belgesine sahip  olanlar  veya cep telefonlarının tamir ve  bakım  onarım  alanında  Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan bordrolu, tam zamanlı, başka bir  iş yerinde  çalışmayan en az 7 teknik eleman bulunacaktır.

Söz konusu iş yerinde  çalışan standartta belirtilen diğer belge ile  diplomalara sahip olmayan kişilerin ise, “Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımcısı” alanında mecbur Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekli.

82 MİLYON ABONE BULUNUYOR

screenshot-45.jpg

2020 yılında ki verilerine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun  Türkiye’de yaklaşık 82 milyon kişi  mobil telefon abonesi bulunmakta.

İkinci el cep telefonlarının tamir ve bakımı konusunda tüketicilerin yaşadığı sorunların artması üzerine, “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkındaki Yönetmelik” 22 Ağustos 2020’de yürürlüğe girdi.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.