Mart ayında Sicil Affı Geliyor! Artık Kredi Kullanabilirsiniz!

Mart ayında Sicil Affı Geliyor! Artık Kredi Kullanabilirsiniz!

Bankaların vatandaşa sunmuş olduğu fırsatlar... Sicil affı gelecek mi? Faizsiz krediler neler? Devlet kira ve fatura desteği sağlayacak mı? Borçlar için yapılandırma gelecek mi?

Bankaların vatandaşa sunmuş olduğu fırsatlar... Sicil affı gelecek mi? Faizsiz krediler neler? Devlet kira ve fatura desteği sağlayacak mı? Borçlar için yapılandırma gelecek mi? Kredi ödemeleri ertelenecek mi? Ekonomik anlamda zor zamanlar geçiren kişiler bu süreçte sicil affı ve faizsiz kredi, fatura desteği beklemektedir. Sadece vatandaş değil esnaf da bu süreçte devletten destek ve yardım beklemektedir. Çok vatandaş iş yerini açamadığı için ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Aşının ülkemize gelmesi ile birlikte salgının etkilerinin azalması beklenmektedir.

screenshot-19.jpg

Fakat sürecin 2022 yılına kadar devam edeceği düşüncesi de uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Bankaların kara listesine girmiş birçok kişi sicil affını beklemektedir. Bu süreçlerle ilgili birçok yasa tasarısı hazırlanmış durumda. Vatandaşa  2020 yılının Mart ayından beridir birçok destek gelmekte ekonomik anlamda hem bankalar hem de devlet vatandaşların yanında olmaya çalışıyor. Ayrıca birçok kişi bankaların kara listesinden nasıl çıkacağını araştırıyor.

Kredi ödemelerini gerçekleştiremeyen birçok kişi bankaların kara listesinde yer aldı. Esnafa ve vatandaşa müjdeli haber geldi... Ekonomik olarak zor durumda olan vatandaş ve esnaf işyerlerini kapatmak zorunda kaldılar. Birçoğu ödemelerini gerçekleştiremediği için kara listeye alındılar ve bu süreçte sicil affı bekliyorlar. Aynı zamanda faizsiz kredi destekleri de beklenmektedir. Bu süreçte ihtiyacı olan ve bankalara başvuru yapan kişiler koşulları taşımaları durumunda bankalardan faizsiz kredi desteği alabiliyorlar.

Bankaların kara listesinde yer alan kişilerin bu listeden çıkmak için yapması gerekenler nelerdir?

screenshot-20.jpg

Öncelikle sicil affının gelmesi durumunda bankalara başvurarak kredilerini ya da kredi kartları yapılandır, taksitli bir şekilde ödeme gerçekleştirerek borçlarının bitiminde, kredi notlarını yükseltmek için banka hesaplarına aktif olarak para giriş çıkışı sağlamak, bankaya birden fazla otomatik fatura ödeme talimatı vermek gibi yöntemleri deneyebilirler. Ayrıca çek, bono, tahvil ve senet gibi işlemlerinde gecikme sağlamadan ödeme yapmaları bu işlemlerin düzenli sağlamaları, kara listeden çıkmaları ve kredi puanlarının yükselmesi için onlara destek olacaktır. Aynı zamanda bankalar müşterilerine destek olmak için kredi notu düşük olanlara ve kara listede olanlara istisnai hallerde kredilerde sunmaktadır. Bazı bankalar düşük miktarlarda kredi kartı veriyorlar. Bankalardan almış olduğunuz kredi kartlarında ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmeniz halinde kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.