Maddi Durumu Kötü Öğrencilere SED Yardımı Parası Ödemeleri Devam Ediyor

Maddi Durumu Kötü Öğrencilere SED Yardımı Parası Ödemeleri Devam Ediyor

Maddi durumu zor olan öğrenciler devlet tarafından SED ödeneği ile desteklenmeye başlandı. Yoksul olan ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı ödemeleri devlet tarafından düzenli olarak yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından herhangi bir öğretim kurumunda eğitimine devam eden maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için 2020 SED yardım ödemeleri devam ediyor. Öğrencilere SED yardımı adı altında ödenen miktarlar öğrencilerin genel maddi durumlarına göre tek seferlik veya sürekli olarak da ödenebiliyor. 2020 SED yardımları parası ödemeleri 456₺ tutarından başlayıp 1.374₺ bandına kadar çıkabiliyor. Peki kimler SED parası alabilir? SED yardımı alabilmek için hangi şartlar gereklidir?

SED yani Sosyal Ekonomik Destek başvurularında genel incelemelerde ikamet ettiği ailenin ortalama kişi başı geliri belli bir rakamın altında olan öğrencilere bu yardım yapılmaktadır. Öğrenciye yapılan SED yardım parası ödemeleri geri ödemesiz olarak gerçekleştirilmektedir. Çocuklarının eğitimini karşılayamayacak derecede maddi zorlukları olan ailelerin herhangi bir nedenle aile birliğinin bozulmasını önleyebilmek için başlatılan SED yardımını alabilmek için hangi şartlar gereklidir.

2020 SED Yardımı Ödemeleri Kimlere Yapılır?

Öğrencilere sağlanan SED yardımı ödemeleri öğrencinin bazı koşulları taşıması kaydıyla yapılmaktadır. Bu şartlara kısaca göz gezdirecek olursak;

  • Bakıma muhtaç konumunda olanlar
  • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir işte çalışmıyor olmak
  • Doğal afetlerden dolayı işini veya sağlığını kaybetmiş olmak veya geçirdiği bir hastalık neticesinde maddi kazancı olmayanlar..

Bu şartları taşıyan aileler veya öğrenciler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen SED yardımı ödemelerinden yararlanabilirler.

SED Yardımı Ödemeleri İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Öğrencilerin SED yardımını alabilmeleri için öncelikli olarak Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bu yardımdan faydalanmak istediklerini gösterir dilekçe ile başvurmaları esastır. Eğer başvurunuz olumlu olarak değerlendirilirse TC kimlik belgesi fotokopisi, Sağlık durumunu belirten rapor, Çocuğun öğrenci belgesi ve herhangi bir işte çalışmadıklarına dair İş-Kur'a yapılmış başvuru belgesi kurum tarafından sizlerden istenecektir.

2020 SED Yardımı Ödemeleri Ne Kadardır? Kaç Lira Ödeniyor

SED yardımı paraları 2020 yılında kaç lira olacak? Öğrenciler için yatan SED ödemelerinin miktarı, bu yardımı almaya hak kazanmış öğrencilerin ve ailelerinin genel maddi durumları ile değişken olarak belirlenmektedir. Öğrenim gören çocuğu olan bir aile için verileri ortalama olarak değerlendirirsek alabilecekleri SED yardım ödeme miktarı;

  • Okul öncesi eğitim gören çocuk için 680₺
  • İlk öğretimde okuyan çocuk için ödenecek miktar 1023₺
  • Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören çocuklar için 1091₺
  • Yüksek öğrenim & Lisans eğitimi alanlar için 1232₺

Bazı durumlarda e-Devlet üzerinden ödemelerin yapıldığı raporlansa da hesaplara paralar hemen yansımayabilir. SED yardımı ödemeleri her aynın 1-10'u arasında bankalara aktarılırken bankalar bu ödemeleri ayın 15'ine kadar (13-20 maksimum) kişilerin hesabına tanımlamaları gerekmektedir.

SED Yardım Başvuru Sonucumu Nasıl Öğrenirim?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan SED yardımları için başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden görebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden "Sosyal Ekonomik Destek Sorgu" bölümüne giriş yapınca bu başvurunuz eğer olumlu değerlendirildiyse bu kısımdan bilgilerinizi görebilirsiniz. Eğer reddedildiyseniz veya başvurunuz henüz sonuçlanmadıysa bu alanda "Kayıt Bulunamadı" uyarısıyla karşılaşacaksınızdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.