Küçük Bir Atölye Yangını LEGO’nun Doğmasına Neden Oldu! Nasıl mı?

Küçük Bir Atölye Yangını LEGO’nun Doğmasına Neden Oldu! Nasıl mı?

Dünyanın açık ara en çok tercih edilen oyuncakları arasından zirvede bulunan LEGO’nun var olması hikayesinin ne kadar ilginç olabileceğini hiç düşündünüz mü?

 

Dünyanın açık ara en çok tercih edilen oyuncakları arasından zirvede bulunan LEGO’nun var olması hikayesinin ne kadar ilginç olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ole Kirk Christansen adındaki marangozun küçük atölyesinde başlayan bir yangın ile 1924 yılında hepimizin dokunduğu Legoların ortaya çıkmasına neden oldu. Kelebek etkisi olarak bilinen binlerce doğuş hikayelerinden birine sahip olan Legoların doğuş ve varoluş hikayesi enteresan varlığı ile sizi de şok edecektir.

ole-kirk-christiansen.jpeg

Birinci Dünya Savaşı sonrası küçük bir atölyede marangozluk yapan Christansen, o dönemlerde aynı zamanda kasabadaki evlerin inşaat işlerinde de çalışmaktaydı. Savaş sonrası toparlanmaya başlayan ekonominin etkisi Christansen’i de etkilerken, iyi giden ekonominin tekrar çöküşe geçtiği günler uzak değildi ve bu ekonomik küçülme nedeniyle artık ürünlerde bununla birlikte küçülmeye başlamıştı. Hali hazırda marangoz olan Christansen’de yaptığı ürünlerde küçülmelere giderek küçük ürünler ortaya koymaya başlamıştı. Bu dönüşüm ahşaplar üzerinden oyuncakların ortaya çıkmasını sağlarken Christansen’in küçük atölyesinde yangın çıkması sonucu bundan sonraki serüvenine yarı ahşap ve yarı plastik ürünler ile devam eden Christansen tekrar ikinci bir yangınla artık kahrolmuştu.

indir.jpg

Kurduğu atölyelerinde iki yangın ile karşı karşıya kalan Christansen, son yangın ile birlikte artık tamamen ahşap kullanmayı bırakarak plastikten Legolar üretmeye başladı. İnşaattan anlıyor olması Christansen’de yeni bir fikir uyandırırken, artık günümüzün en çok tercih edilen oyuncaklarından biri olan Legoların doğuşu başlamıştı. Artık Legolar ve lego oyuncaklar bazı süs eşyaları yerine bile tercih edilir olmaya başladı. Kelebek etkisi denecek bu muazzam hikaye ile Legolar hayatımıza girmeye başladı.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.