Kredi müjdesi! 6 ay geri ödemesiz, 30 bin lira

Kredi ile alakalı işveren vatandaşa müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Bayramdan hemen sonra başlıyor. Makul kredinin açıklaması belli oldu. İşveren vatandaşa 500 bin TL ye kadar kredi desteği verilecek. Verilen Kredinin 6 ay süre ile geri ödemesiz 3

Kredi ile alakalı işveren vatandaşa müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Bayramdan hemen sonra başlıyor. Makul kredinin açıklaması belli oldu. İşveren vatandaşa 500 bin TL ye kadar kredi desteği verilecek. Verilen Kredinin 6 ay süre ile geri ödemesiz 3 sene vadeli olacağı bilgisi verildi. İstihdam ile alakalı SGK primleri de faizden eksiltilecek. Yani kredinin faiz oranlarını büyük miktarda devlet üstlenmiş olacak.

screenshot-64.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu ekonomi paketinde olan ilave istihdama makul kredi desteği uygulamaya geçiriliyor. Hükümetin vermiş olduğu yasa teklifinde olan düzenlemeyle martta ücretsiz izne çıkarmış olduğu işçisini normal çalış moduna geçiren , ek işçi alan kurumlara ucuz kredi desteği sağlanıyor. İşçi başına düşen 30 bin TL ye kadar Garanti Fonu garantili kredi çekmeye ilişkin ilgili açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanlığı yapacak.

KİMLER YARARLANACAK?

Yapılan Destekten mikro ve küçük ölçekli kurumlar yararlanacak. Yapılan Destekten martta ki işçi vatandaş sayısı 50’nin altında kalan işletmeler yararlanacak. Kurumlar çalıştırdıkları kişi sayısına ek halde 1 Temmuz 2020 tarihleri - 30 Haziran 2022 tarihleri içinde yeni işe alımları olacak işçiler için bir sene boyunca bu destekten faydalanacak.

MAHSUP EDİLECEK 1 SENELİK PRİM TUTARI NE KADAR?

Bir sene boyunca asgari ücret baz alınarak ödemesi yapılan sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası ücretlerinin işçi vatandaş ve işveren hakları, bu kurumların kamu bankalarından 30 Haziran 2022 tarihli süresine kadar yararlanacakları kredi faizlerinin dışında kalacak. Dışında kalacak 12 aylık ücret tutarı ise 1610 TL olacak.

screenshot-66.jpg

KAÇ YIL VADELİ OLMASI PLANLANIYOR?

Sağlanmış olan kredi faiz tutarı veya kâr desteği, destek içine giren sigortalılar için bir sene süreyle yapılacak. İşyerleri ayrıca işe almış olduğu en fazla beş sigortalı işçi için bu destekten faydalanacak. Her yeni kuruluş için 100 bin TLlik verilecek olan kredi 6 ay süreli ödemesiz, 3 sene ödemeli olacak şekilde planlanıyor. İstihdamla alakalı SGK primleri faiz oranından düşülecek. Yani kredinin faiz tutarlarının büyük miktarda devlet üstlenmiş oluyor.

İLAVE İSTİHDAMDA İŞSİZLİK ŞARTLARI VE LİMİT VAR MI?

screenshot-65.jpg

İşçi vatandaşın son 90 günde 10 günden çok sigortalı olarak çalışmaması, 4 gün içinde sigortalı olması lazım. Kredinin en üst limiti 500 bin TL şeklinde olacak.