Kredi kartı aidatları ile ilgili yeni düzenleme geliyor

Kredi kartı aidatları ile ilgili yeni düzenleme geliyor

Ülkemizde kredi kartı kullanım oranı her geçen gün artıyor. Ayrıca kredi kartı kullanıcıları tarafından, kredi kartı yıllık kart aidatı kişilerin canını sıkmaya devam ediyor.

Ülkemizde kredi kartı kullanım oranı her geçen gün artıyor. Ayrıca kredi kartı kullanıcıları tarafından, kredi kartı yıllık kart aidatı kişilerin canını sıkmaya devam ediyor.

Her bankanın kendine ait kredi kartı ve kredi kartı yıllık kart aidatı bulunuyor. Bu kart aidatlarını ödemek müşterilerin canını sıkıyor. Kredi kartı limitine göre değişmekle birlikte 300 TL'ye kadar yıllık kredi kartı aidatı alınabiliyor. Ayrıca yıllık kart aidatı ile ilgili tüketici hakem heyetine şikayetler gitti.

screenshot-97.jpg

Kredi kartı günümüzde nakit kullanım araçlarından en çok ve en sık kullanılanlarından birisidir. Alışverişleriniz  sırasında, kartınızın limitinin elverdiği oranda ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Aslında kredi kartları için bir nevi bankalar tarafından sunulan satın alma konusunda nakit para yerine kullanılan alışverişlerde yapılan ödeme garantisi veren bir araçtır diyebiliriz.

Kredi kartı kullanıcıları için yeni açıklama geldi!

Gelen açıklama neticesinde kredi kartı yıllık kart aidatları için şimdiye kadar tüketici hakem heyeti 100.000 şikayet başvurusu alındığını belirttiler. Birçok vatandaş tarafından bu aidatların haksız yere alındığı ve her yıl alındığına dair bilgiler verildi.

screenshot-96.jpg

Ülkemizde kredi kartı kullanımı her geçen gün artarken salgının etkisi ile birlikte bu kullanım bir hayli daha çok artmaya başladı. Bu artışla birlikte bankaların iştahı da bir hayli kabardı. Bankalar kredi kartı kullanıcılarından yıllık kart aidatı almaya devam ediyorlar. Her banka kendi kredi kartı ve kredi kartı seçeneklerine göre yıllık kart aidatı alıyor ve her yıl alınan bu kart aidatları müşterilerin canını sıkmaya devam ediyor.

Ayrıca 200 TL ve üzeri ne kadar alınan yıllık kart aidatlarının geri verilmesine yönelik bir talep bulunmaktadır. Tüketici hakem heyetine şimdiye kadar 100 bini Aşkın şikayet iletildiği açıklandı. Kredi kartı aidatları için şikayetler bir hayli çoğalmış durumda. Her banka kendine özel kredi kartı için belirtmiş olduğu yıllık kart aidatını müşterilerinden alıyor. Her yıl alınan kart aidatı ise müşterilerin canını sıkıyor. Yapılan şikayetler sonucunda 200 TL'ye kadar ve üzerinde alınan kart aidatlarını geri verilmesi ve kart aidatlarının haksız bir şekilde müşterilerden alındığını belirten yüz bini aşkın şikayet bulunmaktadır.

Yapılan açıklama neticesinde başvuru yapana parası iade edilecek sözü verildi. Tüketici birlikleri vatandaşların tüketici hakem heyetlerine başvuru yapması gerektiğini belirttiler. Banka ile müşteri arasında gerekli anlaşma sağlanırsa kart aidatlarını geri alabileceklerinin de altı çizildi. Bundan sonrası için kredi kartı kullanımında bankaların yıllık kart aidatı olmayan kartlarından da talep edebileceği dile getirildi.

Yıllık kart aidatı ödemek istemeyenler için bankaların yıllık kart aidatı olmayan kartları kullanılabilirken, bankalar maaş müşterilerine özel aidatsız kart fırsatı da sunmaktadır bu durumdan da yararlanılabilir. Müşterisi olduğunuz banka ile görüşmek sizin için avantaj olabilir.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.