Kredi Çekeceklere Dikkat!

Kredi Çekeceklere Dikkat!

Özel bir bankadan kredi çeken İsmail Fatih Kaymak'a onayını almadan hayat sigortası yapılmış. Hayat sigortası istemediğini açıkça beyan eden İsmail Bey bankayla bir türlü anlaşmaya varamadı.

 

Özel bir bankadan kredi çeken İsmail Fatih Kaymak'a onayını almadan hayat sigortası yapılmış. Hayat sigortası istemediğini açıkça beyan eden İsmail Bey bankayla bir türlü anlaşmaya varamadı. Hakkını aramak için tüketici mahkemesine direkt olarak başvuruda bulundu. Hem hakem heyeti hem de tüketici mahkemesi hayat sigortasının iadesini talep ettirmiştir.

Herkes Haklarının Neler Olduğunu Bilmeli

screenshot-17.jpg

İstanbul’da yaşayan 36 yaşındaki İsmail Fatih kaymak mali müşavirlik yapıyor. İsmail Bey 1 yıl önce özel bir bankadan 100 bin liralık ihtiyaç kredisi çekmiştir. Kredi çektikten sonra 30 gün içinde bankadan onayı alınmadan yapılan hayat sigortasının iptal edilmesini istemiştir. Ama bu isteği banka tarafından reddedilmiştir. İsmail Fatih Kaymak mahkeme sonrasında,"Vatandaşlarımız bankaların dayattığı hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli" dedi.

Hakkını arayan İsmail Bey tüketici mahkemesinden çıkan sonuca göre bankadan bin 580 lira gibi para iadesi alacak. Banka bu karara itiraz etti. İsmail beyin avukatı olan Cansu Bektaşlı, müvekkilinin davasını sonucunun doğru olduğunu belirtti ve " kişi isterse sadece hayat sigortası yapılabilir". Kişiye zoraki olarak hayat poliçesi yaptırılamayacağına ilişkin hüküm sundu. 

Tüketici Heyeti Vatandaşın Yanındadır

screenshot-16.jpg

Avukat Bektaşlı; şöyle konuştu" Bankalar kredi alırken genelde sözleşmelere bu hayat poliçelerini de ekliyor. Tüketicilerde bu işleri tam bilemediği için krediyi çekmek zorunda kalıyorlar. Vatandaşlar böyle bir durumla karsılaştığı zaman ilk isleri bankaya gidip iade talep etmeli. Eğer talebinizi kabul etmezlerse ilk iş olarak tüketici mahkemesine başvurmalısınız. Sadece 30 gün içerisinde şikayetin gerçekleşmesi gerekiyor." diye konuştu. Böylelikle herkes hakkını arayacak ve böyle istemediğiniz dayatmalara maruz kalmayacaksınız. Böylelikle kazanan taraf bankalar değil siz olacaksınız. Hayat sigortası yaptırmak istiyorsanız da illaki krediyi aldığınız bankadan yaptırmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz banka tarafından onayınızla hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.