Kemik Erimesi Hastalığı İle İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı..!

Kemik Erimesi Hastalığı İle İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı..!

Osteoporoz diğer adıyla kemik erimesi; kemik yoğunluğunda ki azalmaya birlikte kemik kalitesinin düşmesi buna bağlı olarak ta kemikte kırılmaların daha sık yaşanması demektir. Bu hastalık yaş ilerledikçe oluşma riski artan bir hastalıktır.

Osteoporoz diğer adıyla kemik erimesi; kemik yoğunluğunda ki azalmaya birlikte kemik kalitesinin düşmesi buna bağlı olarak ta kemikte kırılmaların daha sık yaşanması demektir. Bu hastalık yaş ilerledikçe oluşma riski artan bir hastalıktır. Osteoporoz erkeklere oranla daha çok kadınlarda gelişen bir hastalık diyebiliriz.

KEMİK ERİMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlarda belirti vermeyen bu hastalık kemik yoğunluğunun iyice zayıflamasıyla bir takım belirtiler vermeye başlıyor. Omurganın kırılıp zarar görmesiyle birlikte şiddetli ağrılar oluşuyor. Duruşta bozulma ve kamburlaşma meydana geliyor. Az güç gerektiren işlerde bile kırılmalar ve çatlamalar baş gösteriyor. Bu belirtileri gösteren bir hasta da kemik erimesi hasarın büyük ölçüde önlemek imkansızdır.

OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESi) NASIL GELİŞİR?

Kemikler sürekli yenilenir ve yoğunluğu hep artar. 25-30 yaş aralığı yoğunluğunun en yüksek olduğu yaşlardır. Bu yaştan sonra kemik yıkımı artmaya bununla beraber kemik yoğunluğumuz azalmaya başlar. Yaş ile gelen bu azalışa bir de sağlıksız durumlar ve hormonal farklılıklar eklenince osteoporoz gelişimi kaçınılmaz hale geliyor.

KEMİK ERİMESİ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR? 

Tedavi edilmeyen kemik erimesi yatağa bağımlı olma riskini arttırıyor. Kemik erimesinin etkisiyle omurgada kalıcı veya geçici hasarlar oluşabilir. Bu semptomların omurgada kalıcı bir hasar bırakması halinde hasta ömür boyu yatağa bağlı kalabilir. Tedavi edilmezse kambur kalma riski var. Omurgada oluşabilecek kırıklar neticesinde omurganın sağlığı bozulacaktır. Buda kalıcı bir kamburluk durumu meydana getirebilir. Tedavi edilmediği de ölüm riski yüksek! Osteoporoz en çok ölümle sonuçlanan hastalıklar sıralamasında üçüncü listede yer alıyor.

KEMİK ERİMESİNDE UYGULANAN TEDAVİLER NELERDİR?

 a.Kemik erimesi tedavisinin en önemli amaçlarından biri de kemik yoğunluğunun artması için bir takım yöntemler uygulayıp, kemik kırılganlığını en aza indirmektir.

b. Osteoporoz tedavisinde bir takım ilaçlar doktorun tetkikinden sonra hastalara uygulanıyor. Bu ilaçlar kemik yapımını arttırıcı etki gösteriyor. Her hastaya farklı ilaç tedavileri uygulanıp bu tedaviler uzun yıllar sürebiliyor.

c. Vitamin ve mineral eksikliği olan hastalara bu takviyeler veriliyor.

d. Osteoporoz tedavisinde diğer bir yöntem ise spor yapmak. Doktorlar fiziksel aktivite, egzersiz ve yürüyüş yapmanın kemik yoğunluğunu koruyucu ve arttırıcı etkisi olduğunu belirtiyor. Yoga, plates gibi spor alanları vücut esnekliğini koruma ve duruş bozukluklarını gidermede çok büyük rol oynuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.