İş Arama Sürecinde Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken Basit Taktikler

İş Arama Sürecinde Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken Basit Taktikler

Şu zamana kadar, iş arama sürecinin çok zaman aldığını anlamışsınızdır. Birkaç saat iş aradığınızda her iş sayfasının son sayfasına kadar tıklayıp; bir yazı bitmeden diğerini yazmaya başladığınızda, büyük ihtimalle sıkılıp, İnstagram’ınızı kontrol eder,

Şu zamana kadar, iş arama sürecinin çok zaman aldığını anlamışsınızdır. Birkaç saat iş aradığınızda her iş sayfasının son sayfasına kadar tıklayıp; bir yazı bitmeden diğerini yazmaya başladığınızda, büyük ihtimalle sıkılıp, İnstagram’ınızı kontrol eder, haber okur ve Youtube da gezersiniz. Fakat bu boş harcadığınız zamanlarınızı bir araya getirdiğinizde, birkaç gün sonra iş arama veriminizde fazla kesinti olduğunu fark edeceksiniz.

 

Artık hayalinizdeki işi aramanız acı verici bir deneyim olmayacak. Doğru bir planlamayla verdiğiniz çabaları maksimize edebilirsiniz. İş aramak için ayırdığınız zamanın dışında da kendinize zaman ayırabilirsiniz. Peki Nasıl?

 

İş Arama Başarınızı Maksimize Etmenin Basit Yolları Neler?

screenshot-15.jpg

Nerede veya nasıl olursa olsun iş aramayın. Haftalık olarak takviminizi analiz edin. İş aramak için zaman bulun, daha sonra bu takvime uyun. Eğer meşgulseniz, iş bakmak için yaratıcı olmanız gerekebilir. Kahvaltıdan önce, akşam yemeğinden sonra ya da hafta sonları 1-2 saatinizi ayırabilirsiniz.

 

İş arama sürecinizi farklı kategorilere ayırmanızda size yardımcı olacaktır. Mesela pazartesi günü 1 saatinizi iş aramak için ayırabilirsiniz. Çarşamba günlerini materyallerinizi taslak haline getirebilir, gözden geçirebilirsiniz. Cuma günleri de bunların takibini yaparsınız.

 

“Adanmış” İş Arama Zamanınızı Gerçekten Adayın.

 

Zaman bulduğunuz zaman dikkatinizi dağıtacak etkenleri çevrenizden uzaklaştırın. Mümkünse bir kütüphane de bir kafe de bir saatin tamamen size ait olduğunu düşünerek köşenize çekilin. Özellikle de odaklanabileceğiniz yerlerde çalışmanız önemli. Böylelikle basit hatalardan da kaçınmış olursunuz.

 

Dikkat Dağınıklığını Önleyici Uygulamalar Deneyin

 

Sosyal medyanız sorumlu olan ise, Pinterest, Facebook, Youtube ve daha fazlasını engelleyebileceğiniz dikkat dağınıklığını engelleme uygulamasını deneyin. bu şekilde iş aramak için ayırdığınız süreyi en iyi şekilde değerlendirirsiniz. Örneğin; telefonunuzu sessize almak, TV’yi kapatmak, size yardımcı olur.

 

Zamanı Takip Etmenin Avantajı Nedir?

 

Doldurmanız gereken zaman olduğunda daha fazla odaklanır ve elinizde işe direkt başlarsınız. Bun ek, zamanınızı yönetmek de sizin aşırı derecede yorulmanızı engeller. “Pomodoro” tekniğini de deneyebilirsiniz. Pomodoro tekniğinde her 25 dakikada bir gevşemek, kahve içmek veya şarkı dinlemek için 5 dakika mola alıyorsunuz.

 

Stratejik İş Arama Materyalleri Geliştirin ve Onları Organize Edin

 

Yeni ön yazı mektubu yazmak için sürünmek ya da başvurduğunuz işler için CV düzeltmek büyük zaman kaybıdır. Aynı zamanda birçok hataya da kapı açar. Böylelikle başvurduğunuz her bir iş için başvurularınızı kişiselleştirmeniz ve düzenlemeniz çok önemlidir. Bunu da basit şekilde temel bir ön yazı mektubu hazırlayarak, başvurduğunuz her iş için düzenleyebilirsiniz. Eğer başvurduğunuz iş tipleri farklıysa, her birisi için ön yazı mektubu yazın, bunun yanında ayrı birer özgeçmiş hazırlayın. Başvurmaya hazır konumda olduğunuzda bunlar elinizin altında olur ve o an işinizi kolaylaştırır. Bunları düzenli bir şekilde dosyalarda saklayın.

 

Ne Yaptığınızı Kaydedin

 

Zaman kaybı gibi görünse de, başvurduğunuz işlerinizin takibini yapmak ya da başvurmayı düşündüğünüz işlerin takibini yapmak size uzun zaman için çok yardımcı olacaktır. Elinizde bulunan basit listeyle aynı işe 2-3 defa başvurmaktan kaçınacaksınız.

 

Aynı şekilde başarı seviyenizi ölçmek için bu listeyi farklı pozisyondaki şirketlerle ne kadar mülakat yaptınız, ne yanıt aldınız gibi farklı işlerden aldığınız geri bildirimler içinde kullanabilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.