İpotek Gösterilerek Kredi Nasıl Kullanılır?

İpotek Gösterilerek Kredi Nasıl Kullanılır?

Büyük meblağlı ve uzun süreli kredileriniz için size veya 1. Derece yakınınıza ait bir gayrimenkulü ipotek gösterebilirsiniz. Bu şekilde nakit ihtiyacınızı ipotekli kredi kullanarak karşılayabilirsiniz.

Büyük meblağlı ve uzun süreli kredileriniz için size veya 1. Derece yakınınıza ait bir gayrimenkulü ipotek gösterebilirsiniz. Bu şekilde nakit ihtiyacınızı ipotekli kredi kullanarak karşılayabilirsiniz.

Kredi tutarı ise ipotek gösterdiğiniz gayrimenkulün yüzde sekseni oranında olacaktır. Bu ipotekler taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç destek kredisi olarak farklılık göstermektedir.

screenshot-6.jpg

Kredi puanı düşük olan kişilere bu kredi sunulmamaktadır. Bankalar ipotek yoluyla kredilerini garantiye almak isterler. Fakat kredi alacaklarını haciz yoluyla karşılamak istemezler. Haciz yoluyla karşılanan kredilerin masrafı bankaya çok olur. Bankalar kredi verirken müşterilerinin kredi puanını dikkate alır.

.

İPOTEKLİ KREDİ KULLANMA KOŞULLARI;

 

 

Bu krediler için kefilde gösterilebilir. İpotekli kullanılacak kredide ipotek edilecek mal kişinin üzerine olması gerekmektedir. Başkasının üzerinde olan mallar için banka kişiye ipotekli kredi verilmez. Ayrıca ipotek uygulanacak mal için ekspertize raporu olması gerekmektedir. Ayrıca ekspertize raporunda masraflar kredi çekecek kişiye uygulanmaktadır. Kredi için yüzde beş oranında sigorta vergisi verilmektedir. Dosya masrafı birazda olsa az alınmaktadır. İpotekli kredi çekilecek mal için kredi tutarı yüzde seksen oranındadır.

screenshot-7.jpg

Bu durumu örneğin tapusu size ait olan konutunuzu ipotek göstermeniz durumunda eviniz 200 bin Türk Lirası ise bankalar size 160 bin Türk Lirasına kadar kredi tahsis edebilirler. Ancak bankalar bununla birlikte maaşınızın yüzde 50 oranını geçirmemeyi de amaçlamaktadırlar. Malınızın da yüzde ellisini geçirmek istemezler çünkü onun için zamana göre amortisman bedeli ayırırlar.

 

İPOTEKLİ KREDİDEN BİR KİŞİNİN FAYDALANA BİLMESİ İÇİN

Aylık düzenli gelire sahip olması gerekmektedir. Başka bir bankada kredi borcunun olmaması gerekmektedir. Kredi borcu veya normal borcu bulunması durumunda kredisi onaylanmaz.

Yüksek meblağlı kredi kullanımlarında kişinin düzenli geliri olsa da bankalar tarafından yeterli görülmez bu durumda kişiler ipotekli kredi yolunu kullanırlar. Kredi notu düşük olan kişilerde bankanın tek seferlik göstermiş olduğu inisiyatiften yararlanarak ipotekli kredi kullanabilirler.

Bazen de ipotekli kredi kullanmak kişi için sakınca teşkil edebilir ve büyük faizlerinde altına girmiş olurlar. Yüksek faiz oranlarında kullanılan krediler kişi zor duruma düşürebilir. Kredilerde vade sayısı ve faiz oranları çok önemlidir. Bankaların faiz uygulamaları hem kişilere göre hem de bankalara göre farklılık gösterebilir.

 

 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.