İnsanlığın En Büyük Problemi Virüs Değil!

İnsanlığın En Büyük Problemi Virüs Değil!

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan hava kirliliği raporlarına göre, soluduğumuz hava dünyadaki her erkek, kadın ve çocuğun yaşamını yaklaşık 2 yıl azaltıyor.

Hava Kalitesi Yaşam Endeksine (AQLI) göre hava kirliliği, küresel çapta milyarlarca insanın sağlığını bozuyor ve yaşam süresini kısaltıyor. Uzmanlara göre hava kirliliği insan sağlığına karşı en büyük tehdidi oluşturuyor.

hava-kirliligi.jpg

Çin, bir zamanlar dünyanın en kirli havaya sahip ülkesi konumundaydı, fosil yakıtlardan çıkan parçacık hava kirliliğine neden olmaktaydı. Fosil yakıtların kullanımının azaltılması ile geride kalan 20 yıllık süreçte genel hava kirliliği seviyesi durağan bir görünüme geçti.

Ancak Hindistan ve Bangladeş gibi Asya ülkelerinde hava kirliliği çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bu bölgelerde ortalama yaşam süresinin 5-10 yıl kısaldığı belirtiliyor.

Pek çok araştırmacı hava kirliliğinin koronavirüs salgınından daha tehlikeli olduğunu belirtiyor.

AQLI Kurucusu Michael Greenstone açıklamasında, koronavirüs salgınının insanlık için çok önemli olduğunu ancak hava kirliliğinin de en az koronavirüs kadar hatta koronovirüsten çok daha tehlikeli olduğunu, milyarlarca insanın bu hava kirliliğine maruz kaldığını belirtti. Hava kirliliğinin ciddiyetinin kavranması ve üzerine yapılacak çalışmalarla milyarlarca insanın yaşam standartlarını yükseltebileceğini söyledi.

Hindistan, Pakistan, Nepal ve Bangladeş gibi az ülkelerinde 20 yıl öncesine göre insanların daha fazla hava kirliliğine maruz kaldığını ve bundan dolayı ortalama yaşam sürelerinin en az 5 yıl kısaldığı vurgulandı.

Kaybolan Milyonlarca Yıl

Asya genelinde, parçacık kirliliğinin, trafik, elektrik santralleri, orman ve anız yangınlarından çıkan dumanlar ile birleşerek zehirli hava meydana getirdiği ve bu durumun önemli bir endişe kaynağı olduğu belirtiliyor.

hava-kirliligi-001.jpg

Bölgede yaşayan 650 milyondan fazla insanın yaklaşık yüzde 90’ının Dünya Sağlık Örgütünün önermiş olduğu hava kirliliği seviyelerinin üzerinde yaşadığı belirtiliyor. Avrupa, Japonya ve Amerika yapmış oldukları çalışmalarla hava kirliliği seviyesini başarılı bir şekilde iyileştirdi, ancak hala dünyanın pek çok noktasında hava kirliliğinden dolayı ortalama yaşam 2 sene kısalıyor.


Bangladeş ise en kötü hava kalitesine sahip ülke konumunda. Yine Hindistan’ın Kuzey eyaletlerinde 250 milyondan fazla insan hava kirliliğine maruz kalmaktadır. 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.