İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara 1.544 Lira Ödenecek

İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara 1.544 Lira Ödenecek

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs sebebi ile maddi geçim sıkıntıları yaşanmaya devam ediyor. Bu zorlu sürecin atlatılmasında engelli raporuna sahip olan bütün vatandaşlar devletin katkısı ile hayatta kalmaya devam ediyor.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs sebebi ile maddi geçim sıkıntıları yaşanmaya devam ediyor. Bu zorlu sürecin atlatılmasında engelli raporuna sahip olan bütün vatandaşlar devletin katkısı ile hayatta kalmaya devam ediyor.

2.jpg

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu alımında adımlar yapılan genel bir muayenenin ardından doktorun uzman doktorlardan oluşan bir heyete yönlendirmesi ile başlıyor. Uzun araştırmalar sonucu heyetin verdiği karar ile alınır. Büyük hastanelerdeki heyetin vermiş olduğu raporda engellilik oranı %40'ın altında olması gerekiyor. Bu rapora sahip olan herkes haberi yapılan maddi desteği alabilme hakkına sahip oluyor.

Ödemeler Aylık Yapılacak

Engelli raporuna sahip olan ya da engelli bir yakınına bakmak ile sorumlu olan vatandaşların her birine devlet aylık olarak 1544 TL ödeme yapacak. Ödeme almaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenmek isteyen engelli ya da engelli yakını cep telefonu numaraları ile sorgulama yaparak bu bilgiye ulaşabiliyorlar. Engelli yakını kapsamını genişleten devlet ikinci dereceden yakını da kabul ediyor. Böylece dayı yeğen amca teyze gibi engelli akrabalarına bakan vatandaşlar da destekten faydalanabilecek. 

Destek Miktarı Yükseltildi

Tamamlamak üzere olduğumuz 2020 senesinde engelli vatandaşlarına ödenek sağlamak adına devlet 15 milyar bütçe ayırmıştı. Aylık ödemelerin 1384 TL olduğu 2020 senesine göre önümüzdeki yıl artış göstereceği belirtilerek 1500 TL'ye çıkarılmıştır. 

Hak Kazananlar Ödemeleri NasIl Alacak?

Engelli ya da engelli bakım desteğini almaya hak kazanan vatandaşlar durumlarını e devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilecekler. Ücretin yatırıldığı bilgisine de yine e devlet üzerinden de ulaşma imkanı sağlanmış. E devleti üzerinden ücretin yattığı bilgisine ulaşan vatandaşlar sonrasında cep telefonu numaraları ile sorgulama işlemi yapabilecekler. Ücretler Ziraat Katılım bankası aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılacak. Cep telefonlarından 4747 nolu numara kullanılarak sms yoluyla sorgulama yapılır. Ziraat katılım bankasından gelen mesaj ile her ay ücretin yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

Şartlar Nelerdir?

Engelli desteklerinden faydalanabilmenin üç şartı bulunmaktadır; gelir seviyesinin düşük olması, bakım kalitesinin yeterli olması ve engelin ağır engel olarak rapora işlenmiş olmasıdır. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum