Hükümetten Vatandaşa Kapsamlı Sosyal Yardımlar

Hükümetten Vatandaşa Kapsamlı Sosyal Yardımlar

İhtiyaç sahibi olan vatandaşa devlet destek vermektedir. Kişilere ihtiyacına göre yardımlar sağlanmaktadır. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çok sayıda yardım programı düzenlemektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşa devlet destek vermektedir. Kişilere ihtiyacına göre yardımlar sağlanmaktadır. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çok sayıda yardım programı düzenlemektedir. İhtiyacı olanların bu süreçte her zaman yanında bulunuyorlar. Bu yardımlar A'dan Z'ye herkesi kapsamaktadır. 65 yaş üstü olan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan aylık bir gelire sahip olmayan vatandaşlar için 65 yaş üstü maaşı bağlanmaktadır. Bakıma muhtaç olan ve hane halkı tarafından bakılan kişilere evde bakım ücreti verilmektedir. Engelli bireylere engelli yüzdesine göre maaş verilmektedir.

screenshot-7.jpg

Engel derecesi  % 60 ile 49 arasında olan kişilere 609 Türk Lirası, % 70'in üzerinde olan kişilere ise 914 lira ödeme sağlanmaktadır. Engelli yakını olup engelliye bakan kişilere ise 609 lira ödeme sunulmaktadır. Ayrıca yaşamakta oldukları evleri, yaşanmayacak derece kötü olanlara ev onarımı, betonarme ev yapımı, prefabrik ev, doğal afet kapsamında ev eşyası alımı gibi yardımlar sağlanmaktadır.

Sosyal Yardımlar

Ev onarımı için 20.000 TL destek verilir. Prefabrike evler için 30.000 TL destek verilir. Betonarme ev yapımı için ise 40 bin liraya kadar destek sağlanmaktadır. Bu desteklerin sağlanabilmesi için aylık kişi başına düşen hane gelirinin 853 liradan az olması gerekmektedir. Ayrıca devlet iş arayanlara iş görüşme desteği sağlamaktadır. Bu destekler 40 lira ile 100 lira arasındadır. İşe girenlere devletten 1103 lira sosyal yardım sağlanmaktadır.

İş yerlerinde zihinsel engelli ve ruhsal engelli çalıştırmaları durumunda 914 lira ödenek sunmaktadır. Ayrıca birçok kişiye elektrik desteği ve nakdi yardımda sunulmaktadır. Hane içinde kişi başına düşen gelir, 1.192 liranın altında olan kişiler için ilaç, reçete, optik ve benzeri katılım payları iade ediliyor. Bunun için kimlik belgelerinizle birlikte yaşadığınız ildeki kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çok sayıda yardım programı düzenlemektedir. İhtiyacı olanların bu süreçte her zaman yanında bulunuyorlar. Bu yardımlar A'dan Z'ye herkesi kapsamaktadır. 65 yaş üstü olan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan aylık bir gelire sahip olmayan vatandaşlar için 65 yaş üstü maaşı bağlanmaktadır. Bakıma muhtaç olan ve hane halkı tarafından bakılan kişilere evde bakım ücreti verilmektedir. Engel derecesi  % 60 ile 49 arasında olan kişilere 609 Türk Lirası, % 70'in üzerinde olan kişilere ise 914 lira ödeme sağlanmaktadır. Engelli yakını olup engelliye bakan kişilere ise 609 lira ödeme sunulmaktadır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.