Huawei, İngiltere’de Faaliyetlerine Devam Ediyor

Huawei, İngiltere’de Faaliyetlerine Devam Ediyor

Başbakan Boris Johnson, geçtiğimiz saatlerde biten Ulusal Güvenlik Toplantısı’nın ardından Huawei’e 5G altyapı sistemlerinin kurulması için gerekli izinlerin verileceği duyurdu.

Huawei’in Çalışmaları Hükümetin Güvencesi Altına Alındı

Huawei firmasının başkan yardımcısı olan Victor Zhang’ın yaptığı açıklamalara göre İngiltere Hükümeti ve Boris Johnson’ın aldığı bu karar ile artık Huawei’in atacağı adımların arkasında İngiltere Hükümeti bulunmakta. Bu bağlamda faaliyetlerine artık daha rahat ve serbest piyasa koşullarına uygun şekilde devam edeceğine işaret eden Zhang, karardan memnun.

Hükümet Değişikliğinin Bir Sonucu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmasının ardından Avrupa Birliği’nden de ciddi ambargo tehditleri altında kalan Huawei, İngiltere’deki bir takım politik değişikliklerin ardından faaliyet izinlerini almayı başardı. Hatırlanacağı üzere Donald Trump hükümetinin yasakladığı Huawei, Trump’a yakın olan May hükümeti tarafından da yasaklanmamasına rağmen ciddi tehditler altında kalmıştı. İngiltere’de yeni hükümetin başına Boris Johnson’ın geçmesi ve Avrupa Birliği’nden ayrılarak kendi kararlarını uygulama özgürlüğünü ele alan İngiltere, Huawei’ye 5G kurulum izinlerini verdi.

Amerika’da Da Yasak Çok Defa Delinmişti

Her ne kadar Çin’li teknoloji devi Huawei Amerika’da yasaklanmış olsa da ara firmalar sayesinde Huawei ambargoyu herkesin görebileceği şekilde defalarca delmiş ve belli başlı parçaları Amerika’da faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine satmaya devam etmişti.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.