Her Ay Düzenli Ödenecek! Elektrik Fatura Yardımı Nasıl Alınacak?

Bugünlerde yoğun ilgi gören müjdeli bir haber ihtiyaç sahiplerini sevindirdi. Özellikle de ülke genelinde yaşanan korona virüsü sebebiyle ekonomik zorluk yaşayan insanların birde işleri olmayınca faturalarını ödemekte bir hayli zorlandılar.

Bugünlerde yoğun ilgi gören müjdeli bir haber ihtiyaç sahiplerini sevindirdi. Özellikle de ülke genelinde yaşanan korona virüsü sebebiyle ekonomik zorluk yaşayan insanların birde işleri olmayınca faturalarını ödemekte bir hayli zorlandılar. İnsanlara rahat bir nefes almaları için hükümet maddi zorluk yaşayanlara koşulları uygun olduğu taktirde her ay düzenli bir şekilde elektrik faturası yardımı yapılacak. Elektrik faturası yardımı nasıl alınacak? Hemen onaylanıp ödeme alınacak mı? İşte ayrıntılar...

PTT elektrik yardımı nasıl alınıyor?

screenshot-40.jpg

Aile Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üstünden ihtiyaç sahibi olan insanlara elektrik yardımları başvurusu ve ödemeleri başlatıldı. Elektrik tüketim yardımı için devletin sağladığı özel şartları sağlanmasıyla ödenen yardıma PTT elektrik yardımı denmektedir. Geçtiğimiz senelerde on binlerce insanın başvuruda bulunduğu ve yine on binlerce ihtiyaç sahibi insana sağlanan yardım, bu yıl 2021 senesinde de insanlara sunulacak. 2020 senesinde en az 53 lira olarak ödenen yardım, en fazla 106 lira olarak yapılmıştı. 2021 senesi PTT elektrik yardımı koşulları belli oldu. Peki koşulları ne? Hangi evraklar gerekli?

Aile Bakanlığı tarafınca insanlara sunulan ve PTT tarafınca ödemesi yapılan elektrik yardımı için yardım alacak kişilerde belli başlı aranan koşullar bulunmaktadır. PTT tarafından ödenmesi yapılan Aile Bakanlığı’nın insanlara sunduğu elektrik yardımı parası için halen devam eden sosyal yardımlardan yararlanıyor olmaları gerekiyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne bağlı olan vakıflarca, insanlara yardım sunmaya devam ediyorlar. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından sunulan ve bu vakıflar tarafından sosyal yardım alan insanlara elektrik yardımı ödemesi otomatik olarak sağlanmaktadır.

Başvurular nereden yapılıyor?

screenshot-41.jpg

Elektrik faturası yardımının başvuruları, Kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne giderek direk başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru ayrıntılarına ulaşmak için ALO 144’ü arayarak öğrenebilirsiniz.

PTT elektrik faturası yardımı sorgulama

Elektrik faturası yardımı için sorgulama E-Devlet üstünden yapılmaktadır.

Sorgulama yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıp ardından aram butonuna “ Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama” yazmanız yeterlidir.

Elektrik faturası yardımından kimler faydalanabilir?

Elektrik faturası yardımı için kanun teklifi yaşta girerse destekten kimlerin faydalanabileceği ve başvuruların nasıl yapılacağını da o zaman netleşecek.

Fakat bugünkü koşullara göre gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ve pandemiden olumsuz olarak etkilenen insanlara bu destekten yararlanabileceği bilinmektedir.

Ancak günümüzdeki şartlara göre gerçek ihtiyaç sahibi olan kişilere ve Pandemiden olumsuz etkilenen vatandaşların bu desteği alabileceği biliniyor.