Hayat sigortası yapılırken büyük hata yapılıyor!

Çekilen bireysel krediler için bankaların yaptığı hayat sigortası müracaat formlarının çok özensiz doldurulduğunu söyleyen Taner Çağatay, bu nedenden dolayı vefat durumunda bir takım problemler olduğunu belirtti. Taner Çağatay sözlerine şunları ekledi;

Çekilen bireysel krediler için bankaların yaptığı hayat sigortası müracaat formlarının çok özensiz doldurulduğunu söyleyen Taner Çağatay, bu nedenden dolayı vefat durumunda bir takım problemler olduğunu belirtti. Taner Çağatay sözlerine şunları ekledi;

“Özensiz yapılan beyanlardan sonra sigorta yapan şirketler formda beyan eksikliği olduğunu söyleyerek hasarı geri ödeyemiyor. Bu tür yapılan sigortalarda banka alacaklı olarak poliçeye eklenir kişi ölünce banka kredisini geri alır. Poliçeden sonra kalan ölüm teminatı ise genelde söylenmediğinden varislere ödeme yapılmaz. Senede tahmini 50 milyon Türk Lirası, güvence hesaplarında tutuluyor.”

Banka kendi istediği şirketten sigorta yapamaz

screenshot-147.jpg

Bankalar kredi vereceği zaman bunun karşılığında bir teminat ister. Taner Çağatay, “Sigorta bankaların anlaştığı şirketten yapılmasıyla kredi sözleşmesi için konulan kurallar geçerli olmayacaktır. Bankalar sigorta hakkında vatandaşları bilgilendirmek zorundadır” dedi ve şunları ekledi:

“Müşteri sigorta yaptıracak ise bankanın anlaştığı şirketi onaylarsa banka o müşterisine form hazırlayıp imzalatmakla sorumludur. Buradan anlaşıldığı üzere bankanın poliçeyi kendi istediği şirketten yapma gibi bir hakkı bulunmamaktadır.”

Birkaç durumda prim ödemesi yapılmaktadır

Sigorta yapılan kişinin kredisini vaktinde ödeyip bitirmesinden sonra prim iadesi alamayacağını belirten Taner Çağatay, bazı durumlarda alınabileceğini belirtti. Bu istisna durumlar:

“Kredi çekildiğinde yapılan poliçeler çoğu zaman yıllık hayat sigortasıdır. Ama 5 senelik bir kredi çekilip prim ödemesi peşin oldu ise ve kredi belirlenen vakitten daha önce ödenirse, vatandaş kalan süresinin primini isteyebilir.”

Onay yok ise hayat sigortası da yok

screenshot-149.jpg

Hayat sigortasını isteyen kişilerin yaptırabileceğini belirten Kılıç, “ Kredi çeken vatandaşların onayı olmadan hayat sigortası yapılamayacağını ve hukuken böyle bir durumun mümkün olmadığını belirtti. Bankalarda da kendilerini güvene almak için bu tür yollar izliyor” dedi.

Tüketici primleri yasal faizle alınabilir

Vatandaşların, tüketici olarak çektikleri kredilere ilişkin hükümlerin TKH kanununda bulunduğunu söyleyen Kılıç, sigorta sözleşmesinde en alt limit iyi niyet kuralının gerçekli olduğunu belirtti.

Kılıç, “Vatandaşım açık onayanın olması gerektiğini söylemiştir. Vatandaşların yaptıkları başvurudan sonra hayat sigortası sözleşmesinin fesh edilmesi ve ödenmiş olan primlerin faizleri ile geri alınması mümkündür” dedi.