Haberler
Trend

Harmony OS İşletim Sistemi için İyi Haberler Geliyor

Harmony OS ile defa akıllı saat modellerinde kullanılacak. Yeni işletim sistemi akıllı saatlerde ne kadar fark yaratacak?

Huawei’nin yeniden Google ile anlaşması neredeyse hayal oldu. ABD’nin aldığı kararın geçici bir karar olduğunu ve her an değişerek yeniden Google programlarının yolunun açılacağını düşünmüştük.

Fakat öyle olmadığı gibi yeni yaptırımlar, yeni kısıtlamalar geldi. Firma bu engellemelerin devam etmesi durumunda önlem olacak olan yeni bir işletim sistemi için duyuru yapmıştı. HarmonyOS adıyla gelen yeni işletim sisteminin, ilk etapta tüm cihazlarda kullanılması ihtimali vardı.

Yani tüm Huawei cihazlarında Android yerine bu işletim sistemine geçileceği iddia edilmişti. Yine beklendiği gibi olmamış ve işletim sistemi yaygınlaştırılamamıştı. Fakat artık durum değişiyor. Gelen haberler Huawei için yeni dönemi işaret ediyor.

HarmonyOS Hangi Cihazlarda Kullanılacak?

Huawei’nin yöneticilerinden biri olan Yu Chengdong, yaptığı yeni açıklamada HarmonyOS işletim sisteminin yeni akıllı saatlerinde kullanılacağını söyledi. İlk defa resmi bir üründe kullanılacak olan yeni işletim sisteminin, akıllı saatler ile tam uyum içerisinde çalışması olası.

Muhtemelen Mate serisiyle beraber gelecek Mate akıllı saatlerinde bu işletim sistemi kullanılacak. Fakat bu sadece başlangıç olacak. Yakın zamanda tüm Huawei cihazlarında bu işletim sistemi kullanılacak.

harmonyos.jpg

Akıllı telefonlar, saatler olmak üzere tüm cihazlarda bu işletim sistemini göreceğiz ve bu da dengeleri bir hayli değiştirecek bir adım olacak. Google ve Android bağlılığı bitecek. Firmanın kendi uygulamalarını sunması sağlanacak. Akıllı saatlerde görmek ve deneyimlemek lazım.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu